Zúfalá Slovenka Petra sa na internete zverila s hroznou situáciou, ktorej musí čeliť. Jej chorý otec leží v bratislavskej nemocnici, no mladej žene sa dvíha žalúdok, keď vidí, akú starostlivosť dostáva na sklonku života…

Slovenka Petra je v strašnej situácii. Jej milovaný otec je približne týždeň v bratislavskej nemocnici s nádorom na mozgu. Hoci by čakala, že personál sa o jej najbližšieho príbuzného postará, zdá sa, že opak je pravdou. Rozhodla sa preto zverejniť otrasné podmienky, v akých svojho otca nachádza ležať. Za pravdu jej napokon dala aj vrchná sestra:

Dobrý večer, som zúfalá a preto sem píšem, môj otec bol hospitalizovaný 11.3. 2019 na internom oddelení na Antolskej, má nádor na mozgu, nevie prehĺtať, preto má do žalúdka zavedenú peg sondu, cez ktorú sa mu má podávať pitie a strava. Každý deň ho navštevujem a podávam mu pitie a domácu rozmixovanú výživu. Otec má zavedený katéter, vždy keď prídem, moč v ňom je krvavý, čo nasvedčuje tomu, že nie je zavodnený, prosila som pána doktora, aby mu zvýšili príjem tekutín, na čo mi odpovedal, že mu zvýši podanie infúzii. Ja ako laik si myslím, že by stačilo, keby mu každú hodinu cez sondu podali čaj alebo vodu. Pán doktor mi povedal, že majú málo personálu, tak mi je do plaču, že môj otec nezomrie na nádor na mozgu, ale od smädu v nemocnici.

V piatok som prišla za ním na návštevu a môj otec mal odraté do krvi zápästia a celé boli modré, zmohla som sa len na plač, potom som zbadala putá, ktoré boli z boku postele a celé mi to docvaklo, oni ho pripútali, aby sa nebránil, keď mu odsávali hlieny z priedušiek. Podotýkam, môj otec je ležiaci, nevie rozprávať a ani sa poriadne hýbať, keď som im povedala, že si neprajem, aby ho pútali, tak vraj oni ho nepripútali, rany mu premokajú, každá smena sa vyhovára na inú… Cez peg sondu majú byť podávané aj lieky, ktoré majú byť pred podaním rozdrvené a rozpustené vo vode a následne cez striekačku podané do sondy, už trikrát počas mojej návštevy sa stalo, že boli v striekačke, čo znamená, že sa mu celá dávka nedostala. Priestor okolo peg sondy sa pravidelne má čistiť, tvrdili mi, že to robia každý deň, ja som to každý deň robila poctivo s betadinom a môžem vám odprisahať, že tak ako dnes, keď som mu to sama vyčistila, to nikdy nevyzeralo. O čistote sa vyjadrovať ani nebudem.

Ako je možné, že sa niečo také môže diať v 21. storočí ? Dnes aj včera som rozprávala so službu konajúcim lekárom a prosila som len o to, aby môj otec, ktorý má 74 rokov a už nie veľa času, mohol dôstojne a bez bolesti odísť. Veď chcem len, aby mal teplé jedlo do žalúdka a teplý čaj v pravidelných intervaloch. Chcem tak veľa???,“ hromží.

Napokon sa Petra odhodlala ísť za samotnou primárkou a vrchnou sestrou, ktorá jej ale na jej prekvapenie dala za pravdu: „Práve som prišla z nemocnice, hovorila som s pani primárkou, tá ma poslala za vrchnou sestrou, ktorá mi povedala po prezretí fotografií, že k tomu nemá čo povedať, lebo môj názor je objektívny a že je to zanedbanie starostlivosti a hneď z toho vyvedie dôsledky. Tak mi dala nádej, že sa niečo zmení, len mám strach, čo sa bude diať, keď tam ona nebude. Zostáva mi len veriť…,“ dodáva na záver.

Zdroj: Facebook/ Nekŕmte nás odpadom │ Foto: Pixabay