Slovensko sa zmieta vo veľmi ťažkej situácií, ktorú intenzívne vníma aj prezidentka Zuzana Čaputová. Iba pár hodín pred významným výročím Nežnej revolúcie sa rozhodla prehovoriť k občanom prostredníctvom televízie RTVS.

Zuzana Čaputová sa rozhodla upozorniť na dôležitosť spomienky na 17. november, ktorá je v histórií Slovenska jednou z najvýznamnejších pripomienok. ,,Pripomeňme si ho, prosím, spôsobom hodným etosu Novembra 89, teda ako dôstojnú oslavu znovuzískanej slobody a demokracie a vyjadrenie vďaky tým, ktorí sa o ne pričinili,“ uviedla v príhovore v televízií RTVS.

Prezidentka si totiž veľmi dobre uvedomuje, že počas druhej vlny pandémie koronavírusu je sloboda občanov výrazne obmedzená. Jedným dychom však dodala, že je táto situácia nevyhnutná v záujme ochrany zdravia. Ťažkou dobou by sme sa však nemali rozhádať a naďalej držať spolu.  

Vplyvná blondínka taktiež prejavila súcit s ľuďmi, ktorí majú strach o svoje zdravie alebo prišli o zamestnanie. Podľa jej slov rozumie ich zúfalstvu i hnevu, v dôsledku čoho sa rozhodla nešetriť kritikou na adresu politikov. ,,Občas cítim frustráciu, že ako priamo volená hlava štátu nemám právomoci pandemickú situáciu pomôcť zmeniť k lepšiemu. Rovnako ako mnohí z vás, aj ja mám pochybnosti, keď opatrenia nie sú jasne zdôvodnené. Cítim neistotu, keď nie sú opreté o vedecké poznania. Zmätok, keď sa často menia a nie sú predvídateľné. A tiež sklamanie zo zhoršujúcej sa politickej kultúry, ktorej súčasťou sa stávajú osobné útoky či vulgarizmy,“ vyčíta rozhodnutia a správanie sa mnohých poslancov z parlamentu.

Čaputová v závere príhovoru nepriamo vyzýva občanov, aby plánovaný protest prebehol pokojnou cestou, ktorá môže priniesť výraznejšie výsledky. ,,Nežnosť a slušnosť totiž nie je slabosť,“ upozorňuje hlava štátu, ktorá si je vedomá, že burácajúce davy v centre Bratislavy už nezastaví.

Celý príhovor Zuzany Čaputovej

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: FB/Zuzana Čaputová  |  Foto: FB/Zuzana Čaputová, NR SR  |  Video: Streamable.com