Koronavírus na Slovensku a nepriaznivé čísla nakazených pacientov denne pribúdajú v tisícových hodnotách a prezidentka sa v tomto smere angažuje nielen výzvami ľudu k spolupatričnosti. Zuzana Čaputová sa pokúša o zmierňovanie konfliktu medzi občanmi a vládou, no taktiež sa aktívne zaujíma o informácie a postrehy vedcov, v tomto prípade aj o názory riaditeľov nemocníc.

Zuzana Čaputová a prezidentský úrad nahrali videohovory s riaditeľmi dvoch slovenských nemocníc o ich názoroch na aktuálnu situáciu, v akej sa v týchto neľahkých časoch nachádzajú. Velenie oboch zverejnených zariadení sa zhoduje v stave nedostatku lôžok, pričom nemocnica v Bardejove nemá k dispozícií ani dostatok zdravotníckeho materiálu, ktorý by mal byť neodmysliteľnou súčasťou boja proti vírusu Covid-19.

Riaditeľ nemocnice v Bojniciach musel kvôli chýbajúcim odborníkom prerušiť ambulantnú liečbu a personál presunúť k pacientom nakazeným koronavírusom. Taktiež sa vyjadril k vítanej možnosti zdravotníkov k mobilite, kedy by sa podľa uznesenia vlády nemohli ohradiť voči presúvaniu z miesta, kde momentálne slúžia, na to miesto, kde bude ich prítomnosť v danej situácií viac potrebná. Toto nariadenie by malo platiť aj pre zdravotnícky materiál, ktorého je v mnohých nemocniciach nedostatok.

Vláda však predmetné rozhodnutie zatiaľ neprijala, avšak Čaputovej informovanosť by tomu v blízkej budúcnosti mohla dopomôcť. S pozitívnym testom na koronavírus totiž stretáva čoraz viac zamestnancov, pričom niektorí majú ochorenie v domácnosti, a preto sú vypísaní na OČR. Po celom Slovensku tak aj z tohto dôvodu v posledných týždňoch neslúži iba bežný personál, ale aj množstvo dobrovoľníkov či bývalých pracovníkov.

Prezidentka Zuzana Čaputová taktiež vyjadrila vďaku zdravotníckemu personálu: “Naozaj si veľmi vážim vašu prácu a patrí vám obrovská úcta, pretože nikdy nie je nič dôležitejšie, ako keď ide o život. A to je práve vaša práca v týchto dňoch. Takže veľmi držím palce, aby ste ostali zdraví a dúfam, že sa tá situácia podarí zvrátiť a že naozaj ten najdôležitejší boj zvedieme pred nemocnicami. Aj keď, samozrejme, musíme sa pripravovať aj na ten zvýšený počet ľudí hospitalozovaných a na ten nápor v nemocniciach, aby sme vedeli uspokojivo riešiť aj túto situáciu.”

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Instagram HITKY_SK plný pikošiek! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: streamable.com, FB/ Zuzana Čaputová | Foto: pixabay.com, IG/zuzana_caputova