Po dlhoročnom boji aktivistov a milovníkov zvierat prichádza dnešným dňom do účinnosti novela zákona o veterinárnej starostlivosti, ktorá hovorí o skutočnosti, že zviera viac nie je vec! Od 1. septembra je definované ako živý tvor a cítiaca bytosť, čím však majiteľom pribúdajú i určité povinnosti.

Novela zákona, ktorú v máji 2018 schválilo 95 poslancov NR SR, definuje od 1. septembra zvieratá ako cítiace bytosti, pričom sa tvrdšie zamierava na ich týranie či množiarne. “Živé zviera má osobitný význam a hodnotu ako živý tvor, ktorý je schopný vnímať vlastnými zmyslami, a v občianskoprávnych vzťahoch má osobitné postavenie. Na živé zviera sa vzťahujú ustanovenia o hnuteľných veciach, to neplatí, ak to odporuje povahe živého zvieraťa ako živého tvora,” znie oficiálna z Občianskeho zákonníka.

„Slovensko sa zaradilo medzi kultúrne krajiny, ktoré nepovažujú zviera za vec, ale za živú cítiacu bytosť. Zvieratá po rokoch ignorácie potrebovali niekoho, kto by si ich zastal a pomohol im. Veľa sa diskutovalo nelegálnom množiteľstve, týraných zvieratách a ilegálnom vývoze zvierat do zahraničia, no chýbal systém, ako mu zabrániť. Na jar sme do parlamentu predložili zákon o veterinárnej starostlivosti, ktorý 1. septembra 2018 nadobúda účinnosť,“ uviedla Gabriela Matečná, podpredsedníčka vlády a ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.

Čo sa zmení?

Čipovanie zvierat

Základnou povinnosťou každého majiteľa psa bude nechať začipovať svojho štvornohého miláčika najneskôr do 12 týždňov od narodenia, čo platí aj v prípade, že ho daruje alebo predá za finančnú hotovosť. Zviera musí byť v tomto prípade začipované ešte pred zmenou vlastníka, pričom bude vedené veterinárom do 24 hodín zaevidované v Centrálnom registri spoločenských zvierat. “Naším cieľom je povinným čipovaním psov dosiahnuť do niekoľkých rokov stav, keď nebudeme mať preplnené útulky a stratené psy sa budú rýchlo vracať majiteľom,” vysvetlila Matečná.

Ak ešte nemáte spoločenské zviera začipované a narodilo sa do 31. augusta 2018, čas na predmetné máte do 31. októbra 2019, pričom suma za úkon je maximálne 10 €. Pre majiteľov v hmotnej núdzi, ktorých pes sa narodil do 31. októbra 2019, zaplatí povinné čipovanie štát. Majiteľovi psa, ktorý má byť a nie je, hrozí pokuta vo výške 50 €. POZOR, od 1. septembra nesmie veterinár ošetriť nezačipovaného psa, pričom výnimkou sú len nevyhnutné prípady v záujme ochrany zdravia a človeka!

Zmena majiteľa/ úhyn psa

V prípade, že majiteľ zvieraťa predá alebo venuje psa inej osobe, do 21 dní musí prostredníctvom veterinára nahlásiť zmenu i údaje o novom vlastníkovi. Totožné platí pri úmrtí zvieraťa. Ak patríte medzi chovateľov, ktorí predávajú šteňatá, fenu musíte dať zaregistrovať ešte pred pripustením, pri neplánovanom tehotenstve okamžite po zistení.

Týranie zvierat

Kým doposiaľ boli tresty za týranie zvierat takmer nulové, od 1. septembra sa považuje za porušenie zákona i nedostatok jedla či vody, opustenie zvieraťa za účelom zbavenia sa ho, spôsobovanie bolesti či štvanie zvierat proti sebe. Ochrana práv zvierat rozviaže ruky i veterinárnym inšpektorom, ktorí pri porušení zákona môžu vstúpiť na pozemok alebo do obydlia prečinu.

Cirkusy

Nielen domáce, ale aj zvieratá v cirkusoch sa dočkali zákona ohľadom ich týrania či zneužívania: “Určite nechceme cirkusy diskriminovať, chceme však ochrániť najrizikovejšiu skupinu divo žijúcich zvierat pred ich zneužívaním. Prevádzkovatelia cirkusov sa budú musieť zaregistrovať v Štátnej veterinárnej a potravinovej správe, ktorá bude vydávať, pozastavovať a zrušovať rozhodnutia o schválení pre cirkusy,” spresnila Matečná. Ministerstvo mieni okrem dohľadu presne vytýčiť, ktoré divo žijúce zvieratá už nebudú môcť v cirkusoch vystupovať.