Slovákov po sviatkoch čaká okrem iných novoročných poplatkov a výdavkov aj ďalšie nemilé prekvapenie. SPP totiž zmenila cenník a ľudia si tak musia priplatiť za elektrinu aj plyn.

Slováci si budú musieť po sviatkoch opäť siahnuť hlbšie do vrecka. Okrem poplatkov a poistení, ktoré mnohých čakajú, zdvihne ceny aj Slovenský plynárenský priemysel, a to už od 1. januára 2020. Konečné ceny za plyn by sa tak mali podľa denníka Sme zvýšiť medziročne až o 4,94 percenta, kým ceny za elektrinu o zhruba 9 percent.

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví vychádzal pri stanovení cien plynu zo zvýšení cien na nemeckej burze, ako aj na pražskej burze. Do navýšených cien sa pritom premietnu aj sieťové poplatky, na ktoré údajne nemajú dodávatelia žiadny vplyv. Pri odhade na modelovom príklade pre kategóriu D1 so spotrebou 1 000 kWh má byť ročná platba za plyn od Nového roka 95,11 eura, z toho 43,44 eura predstavuje dodávka plynu a 51,67 eura sú sieťové poplatky.

Zmenené ceny za plyn sa pritom nestanovia na základe fyzického odpočtu, ale formou typového diagramu dodávky, teda odhadom. Zákazníci SPP môžu stav plynomeru nahlasovať v období od 3. do 14. januára prostredníctvom zákazníckej linky, na mailovej adrese, osobne v Zákazníckom centre alebo pomocou webového chatu.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Instagram HITKY_SK plný pikošiek! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: sme.sk │ Foto: Pexels