Že je Valentín sviatkom všetkých zaľúbených, je celosvetovo známa vec. Viacerí z vás poznajú aj príbeh kňaza sv. Valentína. Ale vedeli ste o obľúbenom sviatku tieto zaujímavosti?

  1. Na Valentína si vymeníme a pošleme viac ako 145 miliónov valentínok. Navyše, prvá valentínka vôbec, bola poslaná z väzenia. Napísal ju ako báseň pre manželku vojvoda z Orleans na začiatku 15. storočia. 
  2. Najviac Valentínok dostávajú učitelia.
  3. Každý rok sa na Valentína vypestuje viac ako 250 miliónov ruží Krajiny ako Ekvádor, Keňa alebo Kolumbia posielajú v tomto období ruže do celého sveta (obzvlášť do USA), aby ich bolo dostatok.
  4. Až 25% majiteľov domácich zvierat dáva darček aj svojim domácim miláčikom.

Všetko určite neviete: 12 zaujímavostí o slovenských mestách!

5. Bonboniéra v tvare srdca je tu už viac ako 150 rokov! Prvá takáto bonboniéra bola vytvorená už v roku 1861. Vytvoril ju Jin Cadbury, ktorý začal baliť čokoládu do luxusných krabičiek, aby tak zvýšil predaj. Aktuálne sa každý rok predá viac ako 36 miliónov bonboniér v tvare srdca. To je 26 miliónov kíl čokolády!

6. Sv. Valentín je dňom, kedy sa zasnúbi najviac párov na svete. Prieskumy dokazujú, že tento deň prevalcoval aj sviatky ako sú Vianoce, či Nový rok.

7. Skratka XOXO neznamenala vždy iba objatie a bozk, ako sa to používa dnes. V stredoveku X symbolizovalo kresťanský kríž a prísahu. Keďže sa gesto stávalo viac a viac používaným v literatúre, zaužíval sa význam “zapečatiť bozkom”.

8. V Amerike sú štyri štáty, ktoré majú meno s nápisom “Valentine”. Virgína, Texas, Nebraska a Ariozna – a dokonca vo Virgínii a Texase môžete dostať špeciálne valentínske poštové pečiatky 🙂 

9. V roku 2023 ľudia minuli na Valentína takmer 26 miliárd dolárov!

Zdroj: goodhousekeeping.com | Foto: Pexels