Vladimír Putin je vnímaný stovkami miliónov ľudí minimálne od chvíle, keď ruské vojiská prekročili ukrajinskú hranicu, ako zločinec. Dlhoročný ruský prezident údajne rovnako ako ten ukrajinský nemá problém s mierovými jednaniami, no oba protpóly majú rozdielne názory na kľúčové otázky.
Aktuálne je ruský prezident na summite, ktorý nemožno prehliadať. Totižto aj táto udalosť je dôkazom, že je zrejme lepšie hľadať kompromisy ako neustále proti nemu bojovať.
„Ruský prezident Vladimir Putin v stredu pricestoval do kazašskej metropoly Astana, kde sa zúčastní na summite Šanghajskej organizácie pre spoluprácu (ŠOS). Lídri členských krajín ŠOS budú od 3. do 4. júla diskutovať o stave mnohostrannej spolupráce v rámci organizácie a o jej prehlbovaní,“ citujú svetové médiá slová z Kremľa.
ŠOS je, pre tých, ktorí o nej nepočuli alebo ju nevedia charakterizovať, eurázijská politická, ekonomická, obranná a bezpečnostná organizácia pozostávajú z členských štátov – konkrétne sú nimi Čína, India, Kazachstan, Kirgizsko, Pakistan, Rusko, Tadžikistan, Uzbekistan a Irán, ktoré by malo doplniť čoskoro Bielorusko.
Už na prvý pohľad je vidieť, že jej členmi sú svetové veľmoci, veď Čína a India sú suerénne najľudnatejšie krajiny sveta s dovedna cca 35% svetovej populácie, zatiaľ čo Pakisan či Irán sú obrovské silné krajiny. Navyše, je známe, že s Ruskom spolupracuje často i obrovská Brazília či Juhoafrická republika. To sú hlavné dôvody, prečo takýto summit a jeho výsledky nutno sledovať, veď SOŠ v podstate nemusí byť o nič slabšia ako NATO.
Zdroj: Independent.co.uk | Foto: YouTube