V rieke, ktorá preteká viacerými slovenskými mestami a vlieva sa do ďalších dvoch riek, našlo Greenpeace nebezpečné látky. Tie v niektorých prípadoch prekročili zákonom povolené limity. Odborníci hovoria, že už jedna porcia mesačne môže byť problémom. Dajte si preto pozor a v žiadnom prípade nekonzumujte ryby pochádzajúce z tejto rieky.

V rieke Nitra našlo Greenpeace viacero nebezpečných látok. Z nich niektoré prekračujú zákonom povolené limity. Vzorky odpadových vôd odobrali vo februári tohto roku. Rovnako tak spravili v júni minulého roku. Ministerská kontrola pritom hovorila o iných výsledkoch a podľa nich by malo byť údajne všetko v poriadku. Podľa enviromentalistov môže za všetko chemický závod v Novákoch. Tí sa však bránia. „Vypúšťanie znečisťujúcich látok do vôd a ovzdušia je regulované platnými povoleniami vydanými pre našu spoločnosť, kde sú stanovené pre tieto látky emisné limity v súladne s právnymi predpismi SR. Toto vypúšťanie je monitorované našou spoločnosťou aj štátnymi inštitúciami v pravidelných intervaloch a vzorky sú odoberané a vyhodnocované nezávislým akreditovaným laboratóriom,” uvádza Fortischem.

Prečítajte si: LIDL informuje o nebezpečnom výrobku: Ak ho máte doma, ihneď ho choďte vrátiť!

Podľa vyhlásení Greenpeace išlo o osem vzoriek, ktoré v akreditovanom laboratóriu analyzovali samostatne, aby mohli zistiť koncetrácie látok v rôznych časových intervaloch. Podľa výsledkov, jedno z najväčších rizík predstavuje ortuť, ktorá mala až v šiestich vzorkách niekoľkonásobne vyššiu koncentráciu ako je povolené. “Ortuť patrí medzi ťažké kovy, ktoré sú pre živý organizmus škodlivé i v tom najmenšom množstve, a je zaradená do zoznamu prioritných nebezpečných látok. Je zarážajúce, že aj napriek tomu nemá spoločnosť Fortischem v povolení na vypúšťanie odpadových vôd pre túto látku,” uvádza Greenpeace.

V rieke sa našlo viacero nebezpečných látok

Odobrané vzorky tiež obsahovali vysoký obsah benzénu, čo je látka, ktorá môže spôsobiť rakovinu, poškodiť ľudský plod a ohrozuje rozmnožovací systém. Environmentalisti zaznamenali aj široké spektrum a relatívne vysoké množstvo prchavých organických látok. Z toho významnú časť tvorili halogénové prchavé organické zlúčeniny, ktoré majú toxické vlastnosti a niektoré aj karcinogénne.

Prečítajte si: Obrovský škandál v slovenskom Tescu: Zákazník natočil niečo nechutné!

Problémom nie je iba voda v rieke, ale i ryby pochádzajúce z nej. Ich konzumácia môže vážne poškodiť zdravie. “Počas výskumu bolo zistené mnohonásobné prekročenie olova, kadmia a ortuti vo svalovine ulovených rýb. Už jedna malá porcia ryby mesačne môže byť problémom pre organizmus,“ zdôraznil hlavný hospodár Miestnej organizácie Slovenského rybárskeho zväzu v Partizánskom Michal Smatana. Analýzu pre organizáciu mala vypracovať Slovenská poľnohospodárska univerzita. Smatana tvrdí, že momentálne platí pravidlo „chyť a pusť“, konzumácia je teda zakázaná.

Do celej situácie sa zapojilo i mesto Partizánske. Samospráva mesta vyzýva kompetentné orgány na riešenie celej veci. „Sme prvým mestom na smere toku rieky Nitra od Novák, odkiaľ sú tieto chemikálie vypúšťané. Preto budeme požadovať od Ministerstva životného prostredia SR a Slovenskej inšpekcie životného prostredia, aby zasiahli a aby sa prestalo s likvidáciou rieky Nitra a de facto aj s ohrozovaním kvality života občanov,“ povedal primátor Jozef Bažík.

Podľa odborníkov sú týmto ohrozené aj ďalšie slovenské rieky, keďže rieka Nitra sa ďalej vlieva do Váhu a ten do Dunaja.

Zdroj: greenpeace.org, fortischem.sk, partizanske.sk | Foto: commons.wikimedia.org, sk.wikipedia.org