Štyri školáčky sa ráno namiesto do školy vydali ku kamarátke, aby tam spáchali hromadnú samovraždu. Ich životy zachránila jedna z nich. Mrazivý príbeh, ktorý otriasol Slovenskom, sa našťastie neskončil tragicky.
[sociallocker]Štvorica školáčok z Martina sa vybrala ráno do školy. Patrícia (14), Kristína (14) a Nikolka (14) však namiesto toho zamierili ku najstaršej kamarátke Lucií (16). To, čo nasledovalo potom, bolo ako zo zlého filmu. Dievčatá sa pokúsili o hromadnú samovraždu: pojedli psychiatrické lieky, medzi inými Medrol, a všetko zapili alkoholom. Po krátkej dobe začala nebezpečná kombinácia účinkovať a dievčatá postupne upadali do bezvedomia. Našťastie, jedno z dievčat – Nikolka – sa rozhodlo lieky neužiť a okamžite privolať záchranku. Jej čin zachránil život všetkým dievčatám, pretože ak by sa rozhodla lieky pojesť aj ona, alebo by čo i len 10 minút váhala s privolaním pomoci, jej spolužiačky by už neboli medzi nami.
Ako uvádza Nový Čas, momentálne sú dievčatá stabilizované: “Dve 14-ročné dievčatá boli prevezené na jednotku intenzívnej starostlivosti a jedno 16-ročné na ARO v nemocnici v Martine,“ konštatoval hovorca záchranárov Jozef Minár. Rodičia, susedia aj spolužiaci sú šokovaní, keďže dievčatá poznajú ako usmiate a bezproblémové a pýtajú sa, prečo. Mama jedného z dievčat Jana (35) však prehovorila a pre cas.sk prezradila, že jej dcéra trpí dlhšiu dobu problémami: “Moja dcéra mi povedala, že chcela spáchať samovraždu a že svoj čin neľutuje. Trpí depresiami už rok, aj kvôli ťažkej rodinnej situácii chodíme k lekárke. Hneď sme doma začali veci riešiť tak, aby sa mohla vrátiť do iného prostredia. Ďakujem Nikolke za záchranu života mojej dcéry,” dodáva zronená mama.
Po stabilizovaní sa dievčatá momentálne nachádzajú na psychiatrickom oddelení a rozhodne sa o ďalšom postupe. Riaditeľka súkromnej základnej školy pre žiakov s vývinovými poruchami učenia je tiež zhrozená a podobné incidenty nie sú vôbec na dennom poriadku: “Sme šokovaní. Toto si história našej školy nepamätá,” uvádza Ľubica Hlavatá. Psychológ a pedagóg Miron Zelina však upozorňuje, že počet detí, ktoré sú takého niečoho schopné, stúpa. Začínať to pritom môže aj jemným sebapoškodzovaním a končiť samovraždou. Ako najlepšiu prevenciu odporúča nepodceňovanie detí, rozhovory a otvorenú, úprimnú komunikáciu s deťmi.
Zdroj: cas.sk | Foto: wikipedia.org[/sociallocker]