Sviatky radosti a pokoja sa nezadržateľne blížia a mnohí z nás sa na ne začínajú postupne pripravovať. Okrem darov, ktorými chceme potešiť našich blízkych nakupujeme i potraviny na prípravu pokrmov, ktoré nesmú tradične na štedrovečernom stole chýbať. Na kvalitu tradičných vianočných potravín si v predstihu posvietili aj hygienici. Ich zistenia boli v niektorých prípadoch skutočne katastrofálne.
Kontrolované boli predovšetkým vajcia, med, mlieko, mäso, cukrovinky, čokoláda. „Chcela by som povedať, ide Mikuláš, dávajte na tie figúrky pozor. Nie je to čokoláda, ale tuk. Sme to čo jeme a naše deti zvlášť,“ uviedla ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná pre noviny.sk.
Podľa informácií je tovar, po ktorom je najvyšší dopyt a najnižšia dostupnosť (maslo, vajcia) v poriadku. Kontrolóri objavili FIPRONIL iba v šiestich prípadoch spracovaných potravín, pri ktorých bola použitá vaječná melanž.
Sledujte Hitky.sk aj na Instagrame –> TU
Omnoho horšie však na tom boli vianočné pochúťky, akými sú sušené ovocie, ryby, klobásy. Tie na štedrovečernom stole nemôžu chýbať. Podľa slov riaditeľa Štátnej veterinárnej a potravinovej správy Jozefa Bíreša, išlo o nedodržanie receptúry, používanie sóje u údených výrobkov, salmonelu, či stafylokoka. V týchto prípadoch išlo skutočne o veľmi nepríjemné zistenia.
Najväčší problém nastal pri rybách, ktoré sú na Slovensko poväčšine dovážané zo zahraničia. A problémom je teda zavádzanie v samotnej váhe. Podľa Bíreša je v balení často viac vody ako ryby samotnej a rozdiel sa pohybuje od 5 do 15 percent. Jeden výrobok bol však pre zistené škrkavky stiahnutý z trhu úplne.
Ďalším veľkým problémom je neustále sušené ovocie a jadrá orechov, nachádzajúcich sa v našich obchodoch. Z klasického ovocia boli na tom najhoršie jablká, ktoré sa taktiež sťahovali z predaja. Ihneď za nimi nasledovali papriky a rajčiny.
Omnoho horšie ako veľké obchodné siete dopadli pre tentokrát menšie potraviny, najviac pochybení však našli hygienici na trhoviskách. Predajcom chýbali registrácie, pohoreli i na kvalite potravín a hygienických podmienkach predaja. Najväčšou hrozbou podľa Bíreša však bola skutočnosť, že nevedeli preukázať pôvod potravín, ktoré predávali spotrebiteľom.
Zdroj: noviny.sk | Ilustračná foto: pixabay.com