Denne na Facebook či Instagram vešiame dokonale upravené fotografie z podnikov, obchodov či dovoleniek. Máme potrebu dokazovať druhým, že náš život je ako sen.

[sociallocker]Pekné, ale kávička za päť eur, košeľa so strieborným vyšívaním od Alaina Delona alebo selfie z Copacabany nás ešte dokonale šťastnými neurobia. Všetko sa to dá zoškrabať ako pozlátka a skôr či neskôr sa to niekomu podarí.

Ja ti dokážem, čo mám ja a ty nie!

Podľa psychológov sa niektorí z nás takýmito fotkami snažia „vytočiť“ svojich rivalov, neprajníkov alebo expartnerov. Aby videli, že máme lepší život ako oni! Virtuálne časy nás dnes nútia používať ego viac ako kedykoľvek predtým. Žijeme v dobe narcistov a egocentrikov, ktoré z nás urobili vo veľkej miere práve sociálne siete a s nimi súvisiaca vysnívaná identita alebo inak povedané falošný svet. 

Pre nás ľudí je len prirodzené, že sa radi občas pochválime, chceme vidieť reakcie ostatných a mať z toho pocit sociálneho úspechu alebo zadosťučinenia. Ak si môžeme vybrať, prezentujeme sa skôr v tom lepšom svetle a zdieľame krajšie momenty zo života. Avšak riziko nastáva, keď začíname mať tendenciu porovnávať sa s inými, čo našej psychike rozhodne neprospieva – spochybňujeme vlastný život, vytvárame si závislosť na sociálnych sieťach…

Závislosť na FB

Hlavne nezabúdajte žiť

Opýtajte sa teda sami seba:

1. Skutočne vaše príspevky a fotografie odzrkadľujú váš život?

2. Prezentujete sa spontánne a bez pretvárky?

3. Ste naozaj takí šťastní ako to vyzerá na vašom profile?

Dávajte si pozor, aby odhalenie vášho reálneho života, ktorý s tým ružovým virtuálnym, nemá spoločné takmer nič, nezabolelo viac ako každodenná strata času na postovanie príspevkov!

Skúste si dovolenku užívať pár dní aj bez pripojenia na sociálne siete, veď tie fotky pridáte neskôr. Užívajte si krásu momentov, aby ste ju potom nemuseli nasávať len spätne z fotografií. Majte občas všetko a všetkých úplne „na háku“, neriešte oblečenie ani mejkap a vymyslite si nejaký úplne trhnutý plán na deň. Nedajte sa strhnúť dokonalosťou, často totiž smrdí umelinou… Buďte sami sebou, s nikým sa neporovnávajte, je to zbytočné, každý sme kapitola sám o sebe.

Problematické sú aj páry

Páry, ktoré sa pričasto prezentujú na sociálnych sieťach zaľúbene, bezstarostne a šťastne, majú v skutočnosti vo vzťahu veľký problém. Mnohokrát im ide viac o reakcie ľudí, ich lajky a komentáre ako o skutočné šťastie vo vzťahu. Ak zaplavujú sociálne siete svojimi fotkami, komentovaním a prehnane si verejne vyznávajú lásku, tak len maskujú svoju neistotu a problém vo vzťahu. V lajkoch a komentároch vidia potvrdenie o tom, že ich vzťah je perfektný. 

selfie páru

Ďalšou nevýhodou je, že takéto páry prichádzajú o skutočne krásne spoločné okamihy a namiesto toho riešia, aký filter použijú či aký hashtag napíšu.

Netreba za každú cenu zverejňovať všetko, čo robíte, kde ste a ako sa máte. Stačí raz za čas a radšej odľahčenou a zábavnou formou, pretože sociálna sieť má slúžiť ako dobrá spomienka a odraz reálneho života, nie ako niečo povrchné a vymyslené.

Foto: depositphotos.com, YouTube.com
[/sociallocker]