Aj na Slovensku majú tisíce rodičov v malých obciach problém s dostupnosťou škôl. Pochopiteľne, z finančného hľadiska je nereálne, aby v nejakej obci trebárs so 150 obyvateľmi, kde sa ročne narodia 2-3 deti, fungovala škola či škôlka.

Rodičia malých detí tak vlastne majú len tri možnosti. Buď denne voziť svoje ratolesti do škôl (prípadne ich posielať autobusom), vybaviť si domácu výuku (čo je náročné a pre deti v tomto prípade nie práve dobré) alebo priste presťahovať sa kým je čas do nejakej väčšej obce alebo blízkeho mesta.

Veľmi špecificky vyriešili problémy s možným uzavetím školy vo Francúzsku, konkrétne v departemente Moselle neďaleko Štrasburgu. Trio menších obcí v blízkosti má právo na školu, ak do nej chodí celkovo aspoň 98 detí.

Avšak čo urobiť, ak ich počet je o niečo nižší? Samozrejme, hre sú určité výnimky alebo združenie sa z nejakou ďalšou obcou. Alebo zapísanie oviec do školy. Práve pre takúto bizarnú možnosť sa ale rozhodli rodičia v snahe zachrániť školu, do ktorej malo chodiť iba 94 detí, čo nie je splenie normy.

„Pretože sú naše deti sčítané ako ovce, tak prečo nedotiahnuť absurditu tejto logiky do konca,” vysvetlili svoje počínanie rodičia. Minulý týždeň podľa francúzskych médií spomínané ovce, ktoré dostali aj mená, na jeden deň skutočne priviedli do školy. „Sú to naši noví kamaráti, aby sme tu ďalej mohli chodiť do školy,” povedala rozradostená osemročná Lola.

Samozrejme, úrady zareagovali a ovce museli byť vyvedené zo školského zariadenia, ktoré by ale údajne nemalo byť zatvorené, veď kompetentní si spomínajú na to, že nedávno škola fungovala “len” s 90 deťmi.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Hespress English (@hespresseng)

Zdroj: Topky | Foto: Depositphotos