Dovolenka v exotickej Ázii sa poriadne skomplikovala 30-ročnému holandskému turistovi. Aby sa konečne vyspal, vytiahol neustále škriekajúci hotelový reproduktor zo zásuvky. Namiesto vytúženého spánku teraz čelí hrozbe dvojročného väzenia!

[sociallocker]Spoznávanie ďalekých krajín a neznámych kultúr sa môže poriadne zamotať. Presvedčil sa o tom zúfalý Klaas Haytema z Holandska, ktorý počas nočnej budhistickej modlitby odpojil hlučný reproduktor v turistickom stredisku Mandalaj v severnom Mjanmarsku. Komplikácie na seba nenechali dlho čakať. Pred hotelom sa totiž začal zhromažďovať rozzúrený dav miestnych obyvateľov, ktorým Klass prerušil ich obľúbené kázanie! Na jeho ochranu musela byť dokonca povolaná vojenská stráž, ktorá šokovaného turistu eskortovala do bezpečia. Tam sa však dozvedel krutú pravdu. Je zadržaný a obvinený z urážky náboženstva!

Nechcel som nič iné, len zúfalo spať. Ten hluk sa nedal vydržať,“ povedal Haytema na začiatku súdneho pojednávania. Podľa vlastných slov skontroloval situáciu pred hotelom, kde okrem šantenia detí nevidel nič podozrivé. Odpojil preto reproduktor a spokojne sa vrátil naspäť do izby. „Nevšimol som si, že oproti hotelu sa nachádzajú cirkevné stavby. Veľmi ma to mrzí a naozaj úprimne sa ospravedlňujem“.

Barma láka turistov.
Mjanmarsko je krásne, ale treba sa mať na pozore.

Peklo v mjanmarských väzniciach

Či však toto ospravedlnenie obmäkčí štátne inštitúcie je otázne. Miestny vyšetrovateľ už konštatoval, že skutok je natoľko závažný, že si vyžaduje trestný súd. V prípade odsúdenia hrozia Klaasemu dva roky odňatia slobody v mjanmarských väzniciach, ktoré sú známe svojimi tvrdými podmienkami. Navyše imigrační úradníci vyhlásili, že boli porušené vízové podmienky a turista má tak na krku ďalší problém. „Ak niekto žiada o víza na vstup do krajiny, musí dodržiavať pravidlá a predpisy uvedené v týchto vízach“, uviedol pre Myanmar Times miestny imigračný úradník. Urážka náboženstva je v prevažne budhistickom Mjanmarsku vnímaná veľmi citlivo.

Holandský turistika však zďaleka nie je prvou obeťou prísnych mjanmarských pravidiel. Philip Blackwood z Nového Zélandu dostal viac ako dvojročný trest za to, že v roku 2014 zavesil na facebook obrázok Budhu so slúchadlami. Prepustený bol na amnestiu po uplynutí 10 mesiacov. V júli bol z krajiny vyhostený španielsky turista po tom, čo si mnísi v jednom z početných kláštorov všimli tetovanie na jeho nohe. Trónil na nej samotný Budha.

Zdroj: news.com.au | Foto: pixabay.com, freeimages.com
[/sociallocker]