Socializmus v Československu, obdobie, ktoré bolo celkom iné ako to, v ktorom žijeme teraz. Stále má bývalý režim milióny pamätníkov a tí dokážu viac či menej porovnávať. A svoje postrehy i posúvať ďalším generáciam. Aký bol vtedy život v našich končinách?

Život nie je čiernobiely a ani tvrdenie, že vtedy bolo všetko lepšie alebo že je dnes všetko lepšie, nie je pravdivé. Zástancovia predošlého režimu, a že ich nie je málo, ale v niektorých prípadoch skutočne šíria totálne nezmysly. A medzi nimi sú i takí, čo vlastne predošlý režim nezažili, príp. ho zažili okrajovo. Nasledovné tri sú skutočne “klenotmi”.

3. miesto – Všetko bolo lacnejšie

Niečo áno, niečo nie. Avšak drvivá väčšina produktov bola v pomere s platmi drahšia ako je dnes. Vrátane piva, masla, televízora, auta alebo pohonných hmôt.

2. miesto – Demokracia a západné vzory priniesli násilie

Ak niekto tvrdí toto, tak zjavne nemá páru o tom, čo sa tu dialo za socializmu. Na to, že Československo nebolo práve veľké, bol počet sériových vrahov či závažných trestných činov skutočne alarmujúci.

Kto neverí, tak nech si len napíše do Googlu také mená ako Ondrej Rigo, Olga Hepnarová, Štefan Svitek, Irena Čubírková, Ladislav Hojer, Jaroslav Stodola a jeho manželka Dana Stodolová, poprípade si pozrie seriál Najväčšie kriminálne prípady Slovenska a pochopí, že šialenci, recidivisti a psychopati tu žili skutočne aj dávno pred tým, ako sme tu “získali vzory z Ameriky”.