Adela Vinczeová (37) je na Slovensku známa aj vďaka svojim ostrým názorom v niektorých oblastiach. Najobľúbenejšia moderátorka sa do nášho národa tentokrát obula pre niečo, čo podľa nej rozhodne nezvláda.

Adela Vinczeová sa okrem moderovania občas vyjadruje aj k spoločenským a politickým témam. Naposledy rozdúchala vášne po vražde Jána Kuciaka a jeho snúbenice, keď skritizovala spoločnosť za jednostranné postoje. Najnovšie sa vyjadrila aj ku kontroverznej kampani RTVS, v ktorej sa objavuje fotografia kňaza a politika Jozefa Tisa.

Televízia totiž zverejnila upútavku k projektu Najväčší Slovák, ku ktorej sa spustí aj anketa s hlasovaním. Jednou z tvári mal byť pritom aj kontroverzný Jozef Tiso, ktorého časť Slovákov vníma ako hrdinu a časť ako zločinca: „My sa môžeme individuálne rozprávať, ako vnímame Tisa, ale v spoločnosti toto meno stále rezonuje. Uvedomujeme si, že tento človek by sa asi v ankete objavil, aj preto sme ho dali,“ vyjadril sa pre Plusku k rozporu programový riaditeľ televízie Marek Ťapák, ktorý argumentuje tým, že v televízii videl aj sto dokumentov o Hitlerovi.

V programe RTVS ale po hlasovaní prebehne diskusia, dokument a obhajoba desiatich významných Slovákov. Do tejto ankety už ale zasiahol Úrad špeciálnej prokuratúry a NAKA, ktorí prešetrujú, či nedošlo k spáchaniu trestného činu založenia, podpory a propagácie hnutia smerujúceho k potlačeniu základných práv a slobôd, alebo prejavu sympatie k hnutiu smerujúcemu k potlačeniu základných práv a slobôd.

Adela Vinczeová, ktorá bude program moderovať, má na celú vec ale jasný názor a kritiku nevenovala menám v ankete, ale Slovákom: „Pokiaľ nezvládneme kontroverziu historických osobností, nezvládneme ani súčasnosť. Mám pocit, že nezvládame našu súčasnosť, že sa kádrujeme a sú ľudia, ktorí sa snažia určiť, čo sa môže a čo nemôže, kto by mal hovoriť, kto je relevantný a kto nie,“ rozhorčuje sa.

Zdroj: pluska.sk | Foto: YouTube, TV Markíza, Pixabay