Mobil je dnes úplne bežnou súčasťou života. Dokonca aj v tých najmenších mestách a dedinách vidíme ľudí, ako ho používajú. Niektorí si bez nich svoj život nevieme ani predstaviť. A ruku na srdce. Koľkokrát ste prijali hovor za volantom držiac telefón pri uchu? Nájde sa zopár bláznov, ktorí nemajú problém posielať esemesky na sedadle šoféra. Neraz to má smrteľné následky! Možno však tomuto všetkému čoskoro odzvoní. Chvalabohu, či bohužiaľ?

[sociallocker]Väčšina nových modelov áut má zabudované Bluetooth, ktoré zabezpečuje „hands free“ technológiu, pomocou ktorej môžeme bezpečne prijať hovor s oboma rukami na volante. Bohužiaľ, aj tak po svete jazdí kvantum áut bez tejto technológie. A mnohí šoféri sa spoliehajú na svoju šikovnosť a tak zdvihnú aj ten najtriviálnejší hovor. Bez problémov preberajú s manželkou nákupné zoznamy, so šéfom výsledky raňajšej porady a tak sa ľahko môžu stať obeťou (alebo pôvodcom) dopravnej nehody. Ak vás uvidia policajti, väčšinu vám okrem pokuty nehrozí žiadna vážnejšia ujma.

Vo Veľkej Británii však Ministerstvo dopravy prišlo so zaujímavým návrhom. Predstavili novú technológiu, ktorá v pohybujúcom sa vozidle blokuje mobilný signál. Okrem volania nebudete môcť posielať esemesky a ani e-maily.

Ako každá novinka, aj táto má dva uhly pohľadu. Na jednej strane dokáže zachrániť životy, ktoré vyhasnú zbytočným telefonovaním, no na druhej strane znemožňujú volať všetkým cestujúcim. Čo v prípade nehody, alebo poruchy? O tom britský návrh nehovorí. Ktovie, či by sa u nás stretol s pochopením.

Foto: pixabay.com, shockingtimes.co.uk
[/sociallocker]