Úrad verejného zdravotníctva na svojej oficiálnej stránke upozorňuje na výrobky, ktoré môžu byť nebezpečné pre zdravie človeka. O nevyhovujúcich produktoch informoval hlavný hygienik Ján Mikas, pričom sa oba výrobky nachádzajú na slovenskom trhu. 

Hygienici úradu upozorňujú na nevyhovujúci výrobok, “Hrnček GEO 240 ml, materiál: bambus, označenie: Art. Number: 91474, EAN kód: 5902643322547, iné označenie: HTBB2547, krajina pôvodu: Poľsko“. Výrobok bol testovaný v Národnom referenčnom laboratóriu pre materiály prichádzajúce do kontaktu s potravinami. Analýza preukázala nadpriemernú prítomnosť formaldehydu.

Formaldehyd je v tele vysoko toxický bez ohľadu na to, či dôjde k jeho vdýchnutiu, požitiu alebo pri dotyku s pokožkou. Ide o karcinogénnu látku, ktorá môže spôsobiť dedičné genetické poškodenie. Taktiež môže vyvolať bolesti hlavy, pálenie v hrdle, podráždenie očí a slizníc. Najnovšie štúdie dokonca ukázali, že nebezpečná látka poškodzuje aj ženský reprodukčný systém.

Druhým nebezpečným výrobkom je opálový tanier TEDi, ktorý je vyrobený v Číne. Laboratórna analýza preukázala vyššiu migráciu olova, ako je povolený limit. Hygienici z tohto dôvodu odporúčajú výrobky nepoužívať alebo ich vrátiť do miesta predaja. ,,Príslušné orgány verejného zdravotníctva v SR prijímajú opatrenia na stiahnutie predmetného výrobku z trhu v SR,“ uvádza úrad na webovej stránke.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: uvzsr.sk  |  Foto: uvzsr.sk, depositphotos.com