Informácie o vojne na Ukrajine sú neustále publikované v novinách, zverejňované v spravodajských správach či na sociálnych sieťach. Taktiež ľudia vzájomne diskutujú o desivých udalostiach, ktoré sa dejú blízko našich hraníc. Nie je tak jednoduché uchrániť deti od masívnych útokov, ktoré si vyžiadali smrť aj mnohých civilistov.

Tisícky slovenských detí zachytili fotografie či videá spojené s vojnou na Ukrajine, ktoré v nich môžu vyvolať strach či hrozbu. Mnohí rodičia sa rozhodnú svoje deti ,,schovať“ v akejsi bezpečnej bubline. Ani to však nie je riešenie, keďže deti sú veľmi citlivé. ,,Hoci my, dospelí, nemusíme nič hovoriť, dieťa veľmi intuitívne vycíti, že sa inak správame, viac telefonujeme, používame v rozhovore iné slová alebo že sme smutní, zamračení či nahnevaní,“ uviedla psychologička Eva Smiková z Výskumného ústavu detskej psychológie a patopsychológie v podcaste Nahlas o deťoch.

Podľa psychologičky je najhoršou možnosťou zostať ticho a nehovoriť nič o tom, čo sa deje. Ako tvrdí, deti si začnú vo svojej fantázii vytvárať vlastné predstavy a nemusia byť pekné. Taktiež je možné, že budú mať niekoľko otázok a vtedy je dôležité nájsť si čas na rozhovor o aktuálnej situácii vo svete.

Je však na rodičoch, aby zvážili, koľko informácií by malo ich dieťa vedieť a tiež spôsob, ako im podať nepríjemné správy. „Možno si dieťa nezapamätá všetky informácie, ktoré mu povieme, ale určite si bude pamätať, čo pri nás cíti. Rodič mu má poskytovať istotu, oporu. Jasné, že rodič môže hovoriť aj o svojich emóciách, ale musí ostať predovšetkým pre dieťa oporou,“ uzavrela Simková.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<

Zdroj: vudpap.sk  |  Foto: Pixabay