Počas sviatkov je to pre mnohých z vás jedno veľké pokušenie. Na každom rohu číhajú dobroty, koláče a majonézový šalát. Rodina aj hostitelia vás stále ponúkajú a vy sa už cítite ako balón tesne pred prasknutím. Toto sú triky, vďaka ktorým to zvládnete!

Čo si budeme nahovárať, Vianoce sú okrem iného aj sviatkom, počas ktorého mnohí Slováci priberú a výnimkou nie sú ani tabletky na trávenie či pohotovosť po žlčníkovom záchvate. Odolať dobrotám na stole vlastnej rodiny či na návšteve je priam nadľudský výkon a po Novom roku si opäť sľubujete, že odteraz už naozaj chudnete. Existuje ale pár overených trikov od psychológa, ktoré vám pomôžu vyhnúť sa prasknutým gombíkom na nohaviciach.

Neseďte

Snažte sa vianočný čas, kedy sa predpokladá zvýšený príjem kalórii, nestráviť len na stoličke či sedačke auta. Každodenná polhodinová prechádzka s rodinou či osamote prospeje nielen vášmu srdcu a psychike, ale pomôže vám dobre vytráviť a vzdialiť sa na chvíľu od jedla.

Neriešte len jedlo

Ak sa podľa psychologičky Šárky Kučerovej nechcete stále zameriavať len na jedlo, je vhodné vymýšľať si aj iné aktivity. Do mnohých môžete zapojiť aj deti i celú rodinu a vyhnúť sa tak sedeniu za preplneným stolom. Ideálne sú pohybové aktivity, pri ktorých, naopak, tuk spálite, a zároveň sa zabavíte.

Nájdite si „strážcu“

Pokiaľ sa obávate, že si svoj jedálniček nedokážete ustriehnuť a tušíte, že opäť skončíte s piatimi kilami navyše, poproste kamaráta alebo člena rodiny, aby na vás dohliadal a vždy, keď budete chcieť siahnuť po väčšom množstve jedla, upozornil vás. V prítomnosti „dozorcu“ sa dokážete lepšie kontrolovať vo svojom apetíte. Zároveň nebudete sami a v partii kamarátov či rodiny sa podľa prieskumov prejedáme až o štvrtinu menej ako keď sme sami.

Oklamte zrak

Čo nevidíte, to nezjete. Ak odstránite zo stola všakovaké dobroty od výmyslu sveta, váš mozog nebude vysielať signály chuti tak výrazne. Nahraďte radšej tanier s koláčmi misou s ovocím. Okrem ručičky na váhe sa vám poďakuje aj tráviaci trakt, ktorý tak dostane prirodzené cukry.

Pevná vôľa

Ak nie ste príliš na sviatočné obmedzovanie a stráženie si kalórii, keď sa všetci okolo vás napchávajú, máte ešte poslednú možnosť. Poddajte sa prejedaniu počas troch sviatočných dní, no už popredu sa pripravte na to, že ihneď po sviatkoch sa vraciate do pôvodného režimu. Akonáhle skončia sviatky, naordinujte si zdravú stravu a začnite sa hýbať  a cvičiť. Pri tomto kompromise si budete môcť naplno vychutnať sviatky a zároveň sa na Nový rok nebudete cítiť ako veľryba.

Zdroj: pluska.sk │ Foto: Pixabay