Ako spraviť rúško ešte účinnejším? Odborník prezradil “vychytávku“!

Dátum:

Nosenie ochranného prvku na verejnosti sa stalo povinnosťou od 25. marca. Ľudia sa tak neustále snažia vylepšovať nielen vzhľad rúška, ale aj jeho účinnosť. S najnovšími zisteniami prišiel odborník, ktorý sa s nimi podelil priamo na sociálnej sieti.

Docent Stanislav Polzer z Vysokej školy banskej v Ostrave natrafil na odborný článok z Kanady. Jeho poznatky zhrnul na sociálnej sieti, kde ľuďom odporučil, aby si do látkového rúška vyrobili účinný filter. Stačí iba jedna ingrediencia, ktorou je kuchynská soľ.

Korenie, ktoré má určite každý z nás doma, totiž dokáže divy. ,,Keď svoj filter do rúška vyplákame v silnom roztoku obyčajnej kuchynskej soli, tak z toho urobíte skvelú protivírusovú ochranu. Filtrácia vírusov je cca 40 -70 % ešte po 24 hodinách, na začiatku je to 85 %. Ale hlavne, ani preniknuté vírusy chrípky neboli už schopné vyvolať chorobu,“ vysvetlil Polzer.

Návod na účinnejšie rúško

  1. Použite nejakú umelú látku, napr. netkanú, alebo vytiahnite látku z rúška
  2. Nalejte liter teplej vody do litrového pohára a pridajte 300 g soli, polievkovú lyžicu pracieho prášku alebo jari. Poriadne premiešajte, aby sa soľ aj prášok úplne roztopil. Vytvorili ste si hlavný roztok!
  3. Látku namočte do 25 ml roztoku a následne látku položte na tanier a nechajte cez noc nasávať (množstvo roztoku platí na látku v rozmere 15×20 cm, pre menšie rozmery treba znížiť množstvo roztoku)
  4. Ráno dajte na druhý tanier 55 ml roztoku, vložte do neho látku a následne premiestnite do rúry na 40˚C, kým sa všetka tekutina nevyparí
  5. Látku vyberte a vložte do textilného rúška. Máte výrobnú ochranu na 24 hodín!
  6. Večer po použití dajte celé rúško na 30 minút do teplej vody, následne vyberte látku a namočte opäť do roztoku. Liter roztoku vám vydrží až 14 dní!

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Instagram HITKY_SK plný pikošiek! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: Facebook/Stanislav Polzer  |  Foto: Pixabay

Nikol S
Redaktorka zameraná predovšetkým na šoubiznis s cieľom nájsť tie najžhavejšie témy. Ponúknuť čitateľovi najčerstvejšie informácie je jej prioritou.

Zdieľať článok

Populárne články

Viac takýchto článkov
Podobné články

Slovenský spevák priznal ROZVOD: Hneď zbalil známu speváčku!

Úspešný spevák, ktorému sa nielenže podarilo prebojovať medzi finalistov...

Slovenská športová legenda KONČÍ: Emotívna rozlúčka plná sĺz!

Slovenský futbal sa v sobotu niesol v znamení lúčenia,...

TRAGÉDIA v Modre: O život prišiel mladý muž († 28)!

K veľkej tragédii došlo v sobotu v popoludňajších hodinách...

Založí si rodinu? Bezdeda priznal smelé plány s 22-ročnou priateľkou!

Nestarnúci spevák Tomáš Bezdeda už roky priznával, že túži...