Máme pre Vás 10+1 skvelých rád ako ušetriť na svojej dovolenke. V dnešnej dobe je veľmi ťažké zohnať lacnú dovolenku. Rady ako napríklad couchsurfing alebo homesitting sú pre bežného turistu túžiaceho po mainstreamovej dovolenke otravné. Ako teda neminúť na dovolenke až tak veľa?

 

1. Najlepšie je ísť mimo špičku

Najdrahšie a najrýchlejšie vypredané zájazdy sú práve tie v júli a v auguste. Ak ale vyrazíte na dovolenku v júni alebo v druhej polovici septembra, kedy si už reštaurácie a obchodníci tak nebrúsia zuby na turistov, môžete ušetriť aj 200€.

2. Čo takto vyskúšať menej známe destinácie?

Tak, ako rastie počet turistov – rastú aj ceny. Takmer každý si vyberie tú najnavštevovanejšiu destináciu, kde sú ceny položené vysoko. Skúste si vybrať destináciu, kde nemieri až tak veľký počet ľudí. Menej známe miesta v známych turistických štátoch alebo menej navštevované štáty vás určite vyjdú lacnejšie. Ozaj – skúsili ste sa už pozrieť na Albánsko alebo Čiernu Horu?

3. Určite sa vyhnite Slovinskej dialnici

Ak aj napriek všetkému chcete navštíviť Chorvátsko a idete autom, určite sa vyhnite Slovinskej diaľnici, na ktorej je najväčší poplatok. Slovinskú dialnicu ani poriadne nevyužijete a zaplatíte 30€ len tak za pár minút cesty. Máme pre Vás návod, ako obísť túto diaľnicu, ktorý vám zaberie iba polhodinku naviac.

–       V Rakúsku zídite na exit číslo 226 smerom na Gersdorf a pokračujte do Murecku. Tu musíte odbočiť na smer Maribor.

–       Choďte do Lenartu a keď tam budete, na prvej veľkej križovatke odbočte na Maribor a po pár metroch vľavo na Ptuj.

–       Smerujte na Ptuj, kde na prvej križovatke odbočte na Dornavskú cestu.

–       Teraz Vás čaká päť kruhových objazdov. Na prvom zídite druhým výjazdom, na druhom prvým výjazdom, na treťom a štvrtom druhým výjazdom a na piatom prvým výjazdom na Záhreb.

–       Dostanete sa až k Pjutskému mostu. Za ním zídite na koniec diaľnice A4, ktorá prechádza do dvojprúdovej cesty.

4. Exotické zájazdy určite nekupujte u nás!

Mnoho cestovných kancelárií ponúka aj zájazdy do Costa Rici alebo Thajska a podobne. Ak firma nie je zameraná na exotiku, ale má skôr zájazdy do Chorvátska, Bulharska a podobne, s veľkou pravdepodobnosťou tieto exotické zájazdy predáva od zahraničných cestovných kancelárií. Vyhnite sa províziam firmy u nás a kúpte si zájazd priamo od zahraničnej firmy.

5. Zrovnávať, zrovnávať, zrovnávať!

Zrovnávajte si ceny služieb, ktoré vám sú ponúknuté. Cestovná kancelária vám ponúkne balíčky cestovného poistenia, ale vedeli ste, že v nich je zahrnutých veľa položiek, ktoré vám naozaj nebude treba? Používajte online zrovnávače poistenia, kde nájdete tieto produkty aj o tretinu lacnejšie.

6. Skúste sa prepojiť priamo s majiteľom

Ak sa chcete o rok znova vrátiť do dovolenkovej destinácie, ktorú ste navštívili, a bývali ste v apartmáte, ktorý vlastní súkromník, skúste sa s ním dohodnúť, že si najbližšie objednáte bývanie priamo u neho. Nebudete aspoň musieť platiť províziu cestovnej kancelárii.

7. Nakupujte na trhovisku

Jedlo na trhovisku vás vyjde omnoho lacnejšie ako v hotelovom bufete. Taktiež sa tu môžete dostať k zaujímavým špecialitám. Ak si idete kúpiť ovocie, skúste to až neskôr poobede. Mnoho predajcov totiž svoje ceny zlacňuje.

8. Načo utrácať za vstupné?

Vo veľkomestách miniete na vstupné veľa peňazí. Či už v múzeu, na diskotéke alebo iných kultúrnych miestach. Skúste si pred odchodom vyhľadať cez google zaujímavé veci, ktoré su v danej destinácii zadarmo. Stačí do Googlu napísať “Free things to do in… (Athens/Rome/Malaga…). Vedeli ste napríklad, že múzeá majú obrovské vstupné, ale vždy v jeden deň v týždni je vstup zadarmo?

9. Aj na benzínkach sa dá ušetriť

Platiť na benzínkach 50 centov za WC je celkom otravné, hlavne ak je vás viac. Ak prechádzate Rakúskom, určite využite odpočívadlo Asfinag. Toalety sú zdarma, pripojenie k Wi-Fi tiež. Iné benzínky majú WC spoplatnené, avšak pri zaplatení poplatku dostanete zľavový kupón, ktorý vám odpočíta pár korún z nákupu na benzínke.

10. Bookujte zvlášť

Ak letíte ďalej – napríklad do Thajska – a máte prestup v Dubaji, výjde vás omnoho lacnejšie kúpiť tieto lety zvlášť. Platí to však, ak je prestup dlhší. V prípade dvoch letov vám letecká spoločnosť zaručí, že sa dostanete do cieľa. Ak však kúpite tieto dva lety naraz a prvý let bude meškať tak, že druhý už nestihnete, spoločnosť vám náhradu dopravy nezaistí.

A posledný bod – nakúpte tu!

Veci ako plávajúce kruho pre vaše dieťa, opaľovacie krémy, deky, uteráky a podobne vás v dovolenkovej destinácii budú stáť veľa. Preto je najlepšie nakúpiť tu. Navyše doma môžete využiť aj zľavy, ktoré v obchodoch sú, alebo zľavové kódy. Zľavové kódy sú jednoduchým spôsobom. Nájdete ich napríklad na stránkach Picodi.sk. Tam môžete nájsť nie len zľavy na dovolenky a ubytovanie, ale aj kódy napríklad na HEJ.sk, kde určite nájdete potrebné veci na vašu dovolenku!

Foto: pixabay.com