Koronavírus na ústupe? Zdá sa, že pandemiologická mapa krajín Európy mení čísla k nižšiemu! Čo za túto zmenu môže ozrejmil na tlačovej konferencii minister zdravotníctva Marek Krajčí. “Situácia sa zlepšuje, drvivá väčšina krajín v Európe má lockdowny a takýmto spôsobom došlo k zlepšeniu situácií z jedného týždňa na druhý,” uviedol.

Aj keď sa situácia okolitých krajín pomaly mení k lepšiemu, Slovensko sa týmto výsledkom momentálne pýšiť nemôže. Klesajúca krivka susedných štátov je podľa Krajčího výsledkom lockdownu, ktorý v Slovenskej republike vyhlásený nie je. “Začal nám stúpať kĺzavý medián z hodnoty 1 326 na 1 811. Tá krivka momentálne u nás stagnuje a má teda predpoklad, že bude rásť, teda budú nám rásť počty infikovaných v ďalších týždňoch,” predpovedá minister zdravotníctva Marek Krajčí.

Keď si zoberieme, že sme si stanovili za taký nejaký cieľ dosiahnuť aspoň ten 7-dňový priemer 750 pozitívne testovaných, tak, žiaľ, vidíme, že hoci sme sa blížili k tomuto číslu, tak momentálne sa zdá, že pokiaľ by sa niečo nezačalo diať, to znamená nepríjmeme nejaké opatrenia alebo sa nezačne oveľa viac testovať, tak budeme sa od tohto čísla naďalej, žiaľ, vzďaľovať,” načrtol scenár budúcnosti minister zdravotníctva.

Ako to vyzerá s plánovaným otvorením reštaurácií tak ostáva stále nejasné. Hlavný hygienik Ján Mikas má však v otázke ich sprístupnenia jasno: “Stále platí, že epidemiologická situácia na Slovensku je vážna. Tieto úvahy na nejaké ďalšie veľké uvoľňovania opatrení nie sú na mieste,” dodáva Mikas.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: YT/ HNtelevízia | Foto: YT/ Braňo Závodský Naživo, HNtelevízia