Podľa mnohých sa mohol stať tretích Čechom, ktorý by pokoril hranicu 1000 bodov v NHL, čo sa podarilo zatiaľ 98 hokejistom vrátane Jaromíra Jágra a Patrika Eliáša, zo Slovákov Petrovi Šťastnému a Mariánovi Hossovi.

Aktuálne stále “len” 34-ročný Jakub Voráček ukončil svoje ťaženie v NHL na méte 806 bodov v 1058 dueloch vrámci základných častí, naposledy však hral ešte na jeseň 2022. Odvtedy sa zotavoval z otrasu mozgu, v sezóne 2023-24 bol oficiálne ešte hráčom Arizony Coyotes, za ktorú však nenaskočil ani do jediného stretnutia.

Sám priznal, že cíti, aká je realita. Na profesionálnej úrovni už zo zdravotných dôvodov nebude môcť hrať. „Nebylo těžké se smířit s tím, že je konec. Věděl jsem, že to nejde. A když něco nejde, tak nemá cenu si nad tím lámat hlavu. Nejsem sebelítostivý, když něco nejde. Prostě to tak je. Život není jenom o hokeji, vnímal jsem to takhle celou kariéru,“ povedal pri ohalsovaní definitívneho konca český majster sveta z roku 2010.

Naposledy hral za Česko na MS 2019 a bolo ho rozhodne na ľade vidieť, veď v desiatich dueloch získal šestnásť bodov a len tesne mu unikla cena pre najproduktívnejšieho hráča turnaja.

Na klubovej úrovni začínal v Kladne, no na rozdiel od Jágra či iného velikána českého hokeja Tomáša Plekanca, ktorý rovnako ukončil kariéru behom tejto sezóny, sa už na sklonku kariéry do materského klubu nevráti. Behom pár mesiacov je to teda druhá veľká česká osobnosť, ktorá skončila s hokejom.

Voráček sa stal v roku 2007 sedmičkou draftu a po roku v juniorskej súťaži začal robiť postupné kroky vrámci NHL, kde dvakrát pokoril métu 80 bodov za sezónu a v poslednej úplnej sezóne ich mal viac ako šesť desiatok. Dá sa predpokladať, že ak by hral tak do 37-38 rokov v NHL, čo v jeho silách bolo, zrejme by sa lúčil s kariérou so statusom druhého najproduktívnejšieho Čecha v NHL, zatiaľ čo teraz by zrejme štartoval na MS v Prahe a Ostrave, keďže reprezentovaniu sa nikdy nevyhýbal.

Zdroj: Prima CNN, Eliteprospects, Hitky | Foto: YT/IIHF, IG/jakubvoracek_93