Na našich horách došlo k obrovskému nešťastiu. V stredu 6. decembra predpoludním kontaktoval slovenský skialpinista Horskú záchrannú službu (HZS) a zároveň ohlásil pád lavíny vo Veľkej Studenej doline, v oblasti pod Malým Závratom. 

Podľa predbežných informácií sa mal pod lavínou nachádzať jeho kamarát, žiaľ, bez lavínového vybavenia vyhľadávača. Horskí záchranári tak požiadali posádku Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby (VZZS) z Popradu o súčinnosť.

Na miesto bola vyslaná i pozemná skupina troch záchranárov HZS zo Starého Smokovca. Na lavínisko išli zároveň aj dvaja zamestnanci zo Zbojníckej chaty, ktorí začali spolu s oznamovateľom, náhodným svedkom a záchranárom HZS, nachádzajúcom sa v doline s prehľadávaním zasypaného územia.

“Z heliportu v Starom Smokovci boli vyzdvihnutí psovod a záchranár HZS a posádka VZZS sa po ich vyložení v doline opakovane vrátila pre dvoch ďalších psovodov. Na mieste lavíniska, ktoré malo približne 400 metrovú dĺžku, hľadali záchranári HZS a dobrovoľníci spolu s troma psami, zasypaného približne dve a pol hodiny. Napokon sa ho podarilo nájsť za pomoci psa, približne v hĺbke 1,5 – 2 metre pod snehom, žiaľ bez známok života,” informovala Horská záchranná služba.

Telo nebohého muža transportovali záchranári do márnice v Novom Smokovci.

Zdroj/Foto: Facebook/Horská záchranná služba, Facebook/Vrtuľníková záchranná zdravotná služba