Kým v zahraničí bojujú s epidémiou koronavírusu, pričom mu doposiaľ podľahli stovky ľudí, na Slovensku sa rovnako začína rozširovať nákaza, ktorá si vybrala už svoju šiestu obeť. Chorobnosť však rastie v rýchlom tempe a čakárne u lekárov praskajú vo švíkoch.

Agresívna forma vírusu atakuje takmer celé Slovensko, pričom lekári iba za posledný týždeň nahlásili 76-tisíc pacientov, ktorí majú akútne respiračné ochorenie. Čísla však neustále narastajú, keďže najviac ohrozenou skupinou sú deti do piatich rokov.

Potvrdený bol však aj syndróm SARI, ktorý sa prejavuje ako chrípka a rovnako spôsobuje respiračné problémy, v určitých prípadoch spôsobujúce až smrť. Ochorenie je taktiež infekčné a prenáša sa vzduchom. „Od začiatku chrípkovej sezóny 2019/2020 bolo hlásených 20 prípadov SARI, z nich šesť chorých zomrelo,“ uviedol hlavný hygienik Ján Mikas na oficiálnej stránke Úradu verejného zdravotníctva SR.

V dôsledku tisícok chorých bolo pozatváraných 274 materských, základných a stredných škôl. V Bratislavskom kraji je vo dvanástich nemocniciach vydaný zákaz návštev, pričom tri nemocnice tak urobili v Košickom a dve v Prešovskom kraji.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Instagram HITKY_SK plný pikošiek! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: uvzsr.sk  |  Foto: Pixabay, depositphotos.com