Aljaška je jedným zo štátov USA, hoci v minulosti mu nepatrila. Mnohí si ju predstavia ako zamrznutú, čo nie je zďaleka pravda. Každopádne, pozrite sa na nasledovných pätnásť faktov o nej a presvedčte sa sami.

 

15 FAKTOV O ALJAŠKE

Vedeli ste, že Spojené štáty kúpili Aljašku od Ruskej ríše 30. marca 1867 len za 7,2 milióna dolárov? Ekvivalentom tejto sumy je dnešných cca 150 miliónov dolárov a teda asi toľko eur. Inak povedané, na kilometer štvorcový by to bolo menej ako 90 dolárov.

Ak by bola Aljaška samostatný štát, bola by 17. najväčšia na svete. Má väčšiu rozlohu ako Ukrajina, Francúzsko a Španielsko v súčte (tri najväčšie európske štáty okrem Ruska).

USA platí obyvateľom Ajlašky za trvalý pobyt. Platba jeho obyvateľom sa uskutočňuje z investičných výnosov z aljašských minerálnych licenčných poplatkov. Tá sa síce kolíše, no aby sme vám poskytli nejaký odhad, obyvateľom bolo v roku 2018 vyplatených približne 1 600 dolárov.

Aljaška je domovom najväčšieho rybárskeho priemyslu v Spojených štátoch.

Vzhľadom k tomu, že niekoľko málo aljašských ostrovov prechádza 180. poludníkom, Aljaška technicky leží na východnej aj západnej pologuli. Je tak nielen najsevernejším a najzápadnejším, no i najvýchodnejším členským štátom USA.