Na Slovensku i v Česku je za volantom nulová tolerancia alkoholu. Mnohí to len ťažko akceptujú, keďže vo väčšine štátov Európskej únie je tolerancia pri námatkových kontrolách 0,2 či 0,5 promile.

Názor mnohých je totižto ten, že predsa po jednom pive človek nie je v stave, že by mal výraznejšie problémy s riadením vozidla a hlavne v lete “jedno chladené” bodne. Avšak aspoň sú tu jasne stanovené pravidlá, pretože následne by podgurážení vodiči možno až príliš diskutovali s policajtmi o tom, či ich prístroj meria správne. Takto je to jasné.

Každopádne všetci asi uznáme, že to jedno pivo alebo jeden “panák” tvrdého alkoholu človeka neovplyvní natoľko, aby bol nebezpečný viac ako keby si ho nedal. Koľko je ale podľa odborníkov nebezpečná hladina?

Portál Prevodnik.tester.sk uvádza, že nebezpečná hladina alkoholu v krvi vodiča je 0,8 promile. To je ekvivalent približne dvoch dvanástok či troch desiatok vypitých behom hodiny (v závislosti od hmotnosti človeka, no aj od ďalších faktorov ako sú únava či konzumácia jedla pred alebo behom popíjania) a zároveň aj tolerancia alkoholu za volantom na Malte.

Pri tejto hladine alkoholu v krvi sa človek, na ktorého pôsobí alkohol “bežne” prestáva dostatočne sústrediť, je sebavedomejší a predlžuje sa mu reakčný čas nad relatívne akceptovateľnú dobu. A ako vieme, práve tieto faktory sú na cestách najčastejšími príčinami dopravných nehôd. Každopádne, rozhodne to nikomu neradíme skúšať, ba práve naopak. Alkoholu sa radšej vyhýbajte pred plánovanou jazdou dlhšie, ako vám vypočíta nejaká online kalkulačka.

Policajti neverili vlastným očiam: Muž na bicykli nafúkal … !

Zdroj: Prevodnik.tester.sk | Foto: Pixabay