To, na čo ste boli doteraz zvyknutí len v sci-fi filmoch sa pomaly začína stávať realitou. Amazon, prevádzkovateľ jedného z najstarších a najväčších internetových obchodov na svete, v uplynulých dňoch priniesol zatiaľ skúšobnú, no prevratnú, verziu doručovania zásielok. Balík vám doručí dron!

[sociallocker]Zatiaľ si však svoj tovar prostredníctvom dronu, mohli vyzdvihnúť len dvaja zákazníci v Británii. V budúcnosti však Amazon plánuje rozšíriť tento spôsob dopravy na niekoľko desiatok, neskôr stoviek zákazníkov. Jedným z háčikov ale zatiaľ zostáva, že zákazníci využívajúci túto službu si dopravu nezvyčajným spôsobom môžu objednať len v blízosti hlavného ústredia plnenia a programovania dronov. Dosah dronov firmy Prime Air, ktorá ich pre Amazon poskytuje, je zatiaľ len okolo mesta Cambridge vo Veľkej Británii.

Prvá zásielka svojho druhu bola doručená 7. decembra a dron letel len na krátku vzdialenosť. Pre Prime Air je to aj tak veľký krok vpred. Keď Amazon prišiel s uvedením tejto novinky na trh, celé to vyznelo skôr ako nevydarený aprílový žart, než realita.

Stručný postup dopravenia zásielky dronom ku kupujúcemu je nasledovný. Do dronov sa načítajú parametre, naplní sa do nich tovar a potom pokračujú smerom von z haly po špeciálnych koľajniciach. Po uskladnení balíka vzlietnu. Počas letu, aj pristávania sú drony samostatné. Hlavnou myšlienkou tejto dopravy je zabezpečiť, aby všetky zásielky dorazili k adresátovi behom pol hodiny.

Prvou zásielkou, ktorú dron doručil, bol “amazoňácky” set-top box a vrecko pukancov. Celý proces, od doby zadania objednávky zákazníkom, po doručenie zásielky, trval 13 minút. Drony sú schopné uniesť balíky do hmotnosti približne 2,5 kg. Amazon ale podotýka, že v súčasnosti je tento druh dopravy možný len za denného svetla a v počasí, ktoré je vhodné pre lietanie dronov.

Amazon zatiaľ túto možnosť dopravy len testuje, ale projekt sa už ukazuje ako reálny. Na Slovensku takúto službu v dohľadnej dobe samozrejme očakávať nemôžeme. Amazon si na odskúšanie tejto novinky nevybral Britániu len tak náhodou. Len tu sa totiž podarilo vybaviť všetky potrebné povolenia pre tento experiment. Drony pre tieto účely musia okrem iného prejsť aj množstvom bezpečnostných testov. Amazon svoje drony testuje zatiaľ len vo vidieckom prostredí. Drony, ktoré by lietali v mestách, to budú mať oveľa zložitejšie. Je to jeden z problémov, ktoré sa snaží spoločnosť v súčasnosti vyriešiť.

Zdroj: techcrunch.com | Video: YouTube | Foto: Twitter
[/sociallocker]