Stredajší večer na RTVS patril galavečeru, počas ktorého sa vyhlásil dlhoočakávaný víťaz ankety Najväčší Slovák. Kontroverzný rebríček, ktorý priniesol okrem iného aj nevídané rozbroje medzi divákmi, sa Slovákom napokon páčil, no toto nedokážu prehltnúť.

Stredajší večer patril na RTVS avízovanej ankete Najväčšší Slovák a diváci sa tak mohli konečne dozvedieť dlho očakávané meno víťaza. Anketa, ktorú verejnoprávna televízia spustila už 1. januára 2019, vyvolávala aj viaceré spory a diskusie, keďže niektorí nominanti pôsobili na Slovákov viac ako kontroverzne.

Prvého mája sme sa ale konečne dozvedeli, ako dopadlo hlasovanie. Do finálovej desiatky postúpil Ľudovít Štúr (obhajca Dušan Jamrich), Milan Rastislav Štefánik (Michal Havran), Anton Srholec (Róbert Bezák), Peter Sagan (Marcel Merčiak), Juraj Jánošík (Peter Cabadaj), Gustáv Husák (Samuel Zub), Andrej Hlinka (Ján Čarnogurský), Jozef Gabčík (Vladimír Strmeň), Alexander Dubček (Jozef Golonka a Pavel Pollák) a Cyril a Metod (Božidara Turzonovová). Víťazom sa stal vytúžený Milan Rastislav Štefánik, na druhom mieste skončil Ľudovít Štúr a na treťom Anton Srholec.

Celým večerom sprevádzalo v Sále opery a baletu SND moderátorské duo Adela Vinczeová a Štefan Chrappa. Slováci sú s výsledkami ankety v zásade spokojní: “Pre mňa sú všetci traja tí naj 🙂 Bohu vďaka, že v prvej trojke nie je Husák… To by bol neodpustiteľný prúser,” napísala Helena a súhlasí aj Lukáš: “Som hrdý na to, že najväčším Slovákom sa stala osobnosť takých rozmerov, ako bol hrdina svojej doby Milan Rastislav Štefánik, ktorý zanechal silný odkaz a za Slovensko žil, bojoval a za Slovensko aj umrel presne tak, ako to robia velikáni.”

Kritika sa však vzniesla najmä na to, že RTVS absolútne nezverejnila počet hlasov, ktoré jednotliví kandidáti v prvej trojici získali a niektorí tak pochybujú o pravosti výsledkov. Taktiež nedostali odpoveď na to, v akom poradí skončili kandidáti z finálovej desiatky. Nelichotivé poznámky sa objavili aj v súvislosti s kontroverznými kandidátmi a mnohých šokovala i suma, ktorá sa na realizáciu ankety minula. Príprava hlasovania a galavečera mala totiž podľa informácii Refresher stáť verejnoprávnu televíziou neuveriteľných 700-tisíc eur, ktoré mali zaplatiť daňoví poplatníci.

Zdroj: RTVS │ Foto: Facebook, RTVS