Andrea mala termín pôrodu stanovený pred týždňom, preto musela niekoľko dní tráviť v nemocnici. Jej bábätku sa na svet priveľmi nechcelo, a tak sa mu lekári rozhodli trochu pomôcť. Ako sama povedala, chcela to mať čím skôr za sebou, lebo jej to už dosť hralo na city.

Andrea sa so svojím partnerom Mariánom zoznámila, keď mala šestnásť alebo sedemnásť rokov. Podľa jej slov to pre nich život zariadil tak, že boli chvíľu od seba, no napokon sú už asi štvrtý rok spolu.

O dieťatko sa snažili vyše roka. Andrea následne navštívila lekára, aby zistila, kde je problém. Týžden-dva na to sa necítila dobre a ukázalo sa, že je tehotná.

Pôrod nastal nakoniec v ten deň, ako dostala tabletku na vyvolanie a s ním prišli aj bolesti.
Náhle sa situácia skomplikovala, keď začali klesať ozvy bábätka. “Došlo k tomu, že poklesli ozvy bábätka, to znamená, že nemalo dosť kyslíka. Normálna hodnota týchto oziev u bábätka, čiže vlastne úderov srdiečka plodu sú 110 až 150 úderov za minútu. Keď klesne pod tých 110, tak je to už teda náznak toho, že bábätko nemá dostatočné množstvo kyslíka, že sa necíti veľmi dobre,” hovorí zástupkyňa primára MUDr. Monika Babišová.

Situáciu riešili tak, že Andrei dali dýchať kyslík, lebo tým pádom sa zvýši prístup kyslíka aj k bábätku. Následne jej dali infúziu s 10% glukózou. Tretí spôsob, ktorý ešte použili bolo pustenie plodovej vody. Vďaka tomu sa pôrod urýchlil.

“Takáto situácia môže nastať, napríklad v prípade, keď mamička zle dýcha, keď dýcha veľmi plytko, veľmi rýchlo. Ďalšia z príčin môže byť, napríklad, pupočná šnúra, že je troška omotaná, buď okolo,… nemusí byť priamo okolo krku bábätka, to je už taká situácia vážnejšia, ale môže byť stlačená na niektorej časti telíčka ako sa tam bábo hýbe počas tej kontrakcie. Ako sa sťahuje maternica, môže dojsť k tomu, že sa ten prítok krvi obmedzí,” hovorí pani zástupkyňa.

Nakoniec však všetko dobre dopadlo a po náročnom pôrode sa dvojici narodil synček Mário, ktorý vážil 3700 gramov a meral 50 centimetrov.

baby boom markíza

Zdroj: TV Markíza | Foto: Facebook | Ilustračná foto: depositphotos.com