Banány sú mimoriadne obľúbeným ovocím, ktoré je dnes dostupné u nás celoročne. To kedysi v našich končinách bežné nebolo, a aj preto sa dodnes používa v prípade dlhého čakania na niečo prirovnanie “fronta ako za komunistov na banány”.
Prejdime však k veci. Nepochybne ste si pri ich kúpe v obchode či aspoň vďaka nálepkám na nich všimli, že sa do našich končín dovážajú takmer výhradne z juhoamerických krajín ako sú Brazília, Ekvádor či Kolumbia.
Ak by sa niekto po uliciach pýtal ľudí, v ktorej krajine sa podľa nich dopestuje najviac banánov, víťaznou odpoveďou by asi bola Brazília. Predsa len, je mnohonásobne väčšia ako ďalšie juhoamerické krajiny. Avšak táto väčšina by bola na omyle. V roku 2021 sa v Brazílii vypestovalo podľa dostupných informácií 6,8 milióna ton tohoto ovocia. To je však len 5,5 percenta ich celosvetovej produkcie.
Zaujímavosti o produkcii banánov
Kde sa ich vypestuje najviac?
Suverénnym víťazom je v tomto ohľade India, kde sa za rok 2021 vypestovalo viac ako 30 miliónov ton banánov, čo je cca štvrtina zo 125-miliónovej produkcie (v tonách) všetkých banánov sveta. Brazíliu predskočili aj Čína (12,5 mil. ton) a Indonézia (7,3 mil. ton). V TOP 10 sú aj africké krajiny Tanzánia a Angola, taktiež aj Ekvádor, Guatemala, Kolumbia a Filipíny.
Najviac vypestovaných banánov na obyvateľa
India je síce suverénom v množstve, no vzhľadom k jej populácii čítajúcej cez 1,4 miliardy ľudí, je na osobu vypestovaných iba 22 kilogramov. Nemá tak šancu chytať sa na Ekvádor, kde sa ročne vypestuje cez 6 miliónov ton banánov. Na jedného obyvateľa tejto krajiny s necelými dvadsiatimi miliónmi obyvateľov tak pripadá vypestovanie až 387 kíl. A úplným víťazom je Kostarika, kde žije 5 miliónov ľudí a na osobu je na nej vypestovaných až 487 kíl banánov.