Buď trofeje a víťazstvá alebo koniec na lavičke. V Bayerne Mníchov je získavanie trofejí doslova povinnosťou, veď ostatných jesenásť rokov nik iný nemeckú Bundesligu nevyhral. Medzitým klub ovládol viackrát aj domáci pohár či superpohár a dvakrát i Ligu majstrov. Sezóna 2023-24 ale vyzerá zle-nedobre.

Nie, že by Bayern nejako fatálne zlyhával, no v domácej lige stráca osem bodov na Bayer Leverkusen, ktorý je stále bez prehry s fantastickou bilanciou 18-4-0 a aktuálne má sériu troch prehier za sebou, čo sa tomuto klubu veru nestáva. Prehral aj otvárací osemfinálový duel LIgy majstrov v Ríme s domácim Laziom.

To zlomilo väz Thomasovi Tuchelovi, ktorý vyhral v roku 2021 s Chelsea Ligu majstrov. Vedenie klubu potvrdilo, že na lavičke ostane do konca tejto sezóny, no ďalej už nie. Preto sa vo veľkom špekuluje, kto ho nahradí.

Spomínajú sa viaceré veľké mená, pričom v hre má byť Hansi Flick, pod ktorého vedením sa klubu darilo (v rokoch 2019-2021 vyhral 70 z 86 duelov) a neskôr prevzal nemeckú reprezentáciu, no kandidátom číslo jeden je Xabi Alonso. Bývalý fantastický stredopoliar, ktorý spojil časť kariéry aj s Bayernom, aktuálne vedie práve “nezastaviteľný” Leverkusen, ktorý pod jeho vedenim v 32 dueloch naprieč všetkými súťažami ešte neprehral.

Xabi Alonso podľa dostupných informácií nemá žiadnu výkupnú klauzulu zakotvenú v zmluve, ktorá by hovorila, za koľko peňazí ho môže niekto “kúpiť”, no údajne má právo oznámiť klubu, že ho chce opustiť, ak bude chcieť vyskúšať novú výzvu.

Zdroj: X/Fabrizio Romano | Foto: IG/fcbayern