Štátna veterinárna a potravinová správa Slovenskej republiky (ŠVPS SR) upozornila prostredníctvom svojej oficiálnej webovej stránky na nevyhovujúci výrobok, ktorý je dostupný v obchodnom reťazci Billa.

Pred pár týždňami kontrolóri zistili nedostatky v bardejovskej prevádzke obchodného reťazca Billa. Nebezpečným výrobkom boli mandarínky. Z tohto dôvodu bola vykonaná úradná kontrola aj v iných predajniach na Slovensku. Najnovšie sa nedostatky ukázali v Komárne opäť v prevádzke Billa s.r.o., fil.260, Eötvösa 23, 945 01 Komárno.

Nezrovnalosti sa objavili v ,,mandarínkach odrody W.Murcott, krajina pôvodu: Turecko, dodávateľ: EUROGROUP DEUTSCHLAND GmbH, Katzbergstraße 3, Langenfeld 40764, Nemecko“. V analyzovanej vzorke bola zistená prítomnosť pesticídu fenbutatín oxid, ktorý sa považuje za nepovolenú látku.

Výsledky kontroly zároveň preukázali ďalších 12 rezíduí pesticídov. Hodnota HI (Hazard Index) dosahuje pre deti hodnotu 8,6 a u dospelých hodnotu 1,7. Obe hodnoty prekročili akceptované množstvo, ktorý je hodnota 1. Väčšina ovocia by podľa odborníkov mala byť skonzumovaná, no ovocie sa stále môže nachádzať v iných prevádzkach obchodného reťazca.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Instagram HITKY_SK plný pikošiek! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: svps.sk  |  Foto: svps.sk, Pixabay