Zatiaľ, čo takmer nikde vo svete sa nehrá v nadmorskej výške presahujúcej 1000 metrov, nehovoriac o 2000 m.n.m., v Bolívii je to štandard, ak vôbec. Mnohé kluby a ich hráči sú zvyknutí aj na väčšie extrémy.

Bolívia disponuje papierovo najslabšou juhoamerickou futbalovou reprezentáciou. veď kvalifikačný zápas vonku nevyhrala už cca tri desaťročia. Doma, naopak, dvakrát zdolala Argentínu, raz Brazíliu a iné výbery zdoláva ešte častejšie.

Silnou stránkou je pre jej hráčou práve netradičná nadmorská výška, ich najnovšou zbraňou je dokonca štadión v nadmorskej výške 4150 metrov nad morom, o ktorom sme písali pred mesiacom.

Messi v minulosti údajne behom polčasovej prestávky v Bolívii zvracal, mnohí ďalší hráči musia hrať „na pol plynu“, aby zvládli dohrať. A to sa nehrávalo v až takejto výške. Avšak FIFA svoj zákaz hrať vo výške do 2500 m.n.m. dávnejšie zrušila a súperi Bolívie tak musia hľadať riešenia. Silu horského vzduchu pocítila v septembri Venezuela, ktorá pri premiére v  El Alto prehrala 4:0. Hosťom nepomohli ani dychové cvičenia či príprava v kyslíkových komorách.

Trénersky aparát Kolumbie, ktorá si zahrá v Bolívii v extrémnej nadmorskej výške, sa pokúsila nájsť riešenie. Tá totižto disponuje aj zvučnými menami z európskych štadiónov, no pre potreby duelu v Bolívii sa objavilo v nominácii až šesť hráčov s maximálne jedným štartom v repre, no ic silnou stránou je skutočnosť, že hrávajú v Mexiku, kde sú mnohé štadióny tiež aspoň relatívne vysoko položené. Či to bude stačiť, uvidíme.

Postrach, na hrane ľudských možností: Domáci tím využil “prírodu”!

Zdroj: Flashscore | Foto: fbf_oficial