Spomienkový optimizmus je psychologický fenomén, pri ktorom ľudia majú tendenciu pamätať si minulosť pozitívnejšie, než aká v skutočnosti bola. Tento jav sa často prejavuje pri spomienkach na detstvo, mladé roky alebo určité udalosti, ktoré si pamätáme ako lepšie, krajšie alebo bezstarostnejšie, než boli v realite.

V našich končinách sa zároveň spomienkový optimizmus prelína aj so zmenou režimu (pred a po roku 1989). Medzi najznámejšie “mýty a polopravdy” patrí ten, že vtedy bolo u nás bezpečnejšie. „To ještř byla naše země bezpečná,” okomentovala jedna pani príspevok, na ktorom je zobrazná fotka príslušníka VB z roku 1978, v skupine “Stopy starých časů” na Facebooku.

Bolo naozaj bezpečnejšie? Samozrejme, v tej dobe ste žili možno aj vy, alebo možno trebárs vaši rodičia boli vo veku toho dievčatka v červenom kabátiku. A možno ste sami zažili alebo ste počuli od rodičov či starších príbuzných, že boli celé dni vonku a nebáli sa ani oni, a ani ich rodičia.

Prečo tomu bolo tak? No, v prvom rade sa za socializmu nepísalo o zverstvách tak ako dnes. Dnes sú behom pár hodín po nejakom trestnom čine zverejnené všetky dostupné informácie a aj preto sa ľudia cítia relatívne viac ohrození, možno sa viac boja o svoje deti či vnúčatá.

Veľké mýty a polopravdy o socializme (#2): TOTO si mnohí nepripúšťajú!

Každopádne, napísať, že v roku 1978 bolo bezpečno, nie je rozhodne 100-percentná pravda. Netvrdíme, že topre mnohých neboli krásne roky, roky prežité šťastne, v zdraví, s kamarátmi.

No rok 1978 bol aj začiatkkom besnenia sériového vraha a dokonca kanibala Ladislava Hojera, ktorý mal na svedomí najmenej 5 vrážd žien vo veku od 20 do 51 rokov a ďalších osemnásť znásilnení (niektoré v štádiu pokusu).

Hojer zďaleka nebol jediným sériovým vrahom či recidivistom v socialistickom Československu, no trebárs zrovna bezpečne nebolo ani na cestách. Veď 70te roky patrili navzdory oveľa redšej premávke k oveľa tragickejším ako je súčasnosť, čo dokazujú až trojnásobné poČty úmrtí na slovnských cestách oproti dnešku – viac v tomto článku.

Zdroj | Foto: Hitky, FB/Stopy starých časů