Celý svet momentálne s obavami sleduje kritickú situáciu, ktorá prebieha medzi Ruskom a Ukrajinou, pričom Vladimir Putin iba pred pár hodinami ohlásil anexiu jej viacerých častí. K predmetnému vydali oficiálne vyjadrenie Zuzana Čaputová, Eduard Heger a Boris Kollár, ktoré vám prinášame v plnom znení.

„Dôrazne odsudzujeme snahu Ruskej federácie nelegálne anektovať časti ukrajinského územia. Tieto oblasti boli Ukrajine násilne zabraté vojenskou agresiou zo strany Ruska, ktoré tak hrubo porušilo Chartu OSN, všetky základné princípy medzinárodného práva a spôsobilo obrovské ľudské a materiálne škody.

Výsledky pseudo referend, ktoré na okupovanom území Ruská federácia zorganizovala pod hlavňami pušiek, nemajú žiaden platný právny účinok. Sú len nelegitímnou snahou zakryť akt agresie a nemôžu byť akceptované. Moskva takto podkopáva úsilie o dosiahnutie mieru, cielene eskaluje situáciu a snaží sa medzinárodné spoločenstvo zastrašiť a odradiť od ďalšej podpory Ukrajiny v jej spravodlivom obrannom boji. Ak by sme ako Slovensko tieto kroky Ruska akceptovali, popreli by sme základné princípy, na ktorých je založená naša vlastná suverenita a teritoriálna integrita.

Zdôrazňujeme, že Slovenská republika uznáva Ukrajinu ako nezávislý, suverénny a zvrchovaný štát, ktorý je kandidátom na členstvo v Európskej únii, a ktorého územná celistvosť v medzinárodne uznaných hraniciach je nespochybniteľná.“

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: IG/zuzana_caputova | Foto: FB/Boris Kollar, IG/zuzana_caputova, NR SR