Zuzana Čaputová sa zaujímala o spôsoby, akým by mohla pomocť k zlepšeniu kritickej situácie zdravotníckych zariadení. Pri nedávnom stretnutí s ambulantými lekármi jej bola tlmočená pomôcka, ktorá by mala výrazným spôsobom dopomôcť k náprave preplnených nemocníc.

Prezidentka v pondelok informovala o úlovku, ktorý sa jej podarilo zadovážiť pre svojich občanov. Po dohode s internetovými predajcami zdravotníckych pomôcok a elektroniky nazbierala viac ako 3-tisíc oxymetrov. Toto prenosné zariadenie meria neinvazívnym a bezbolestným spôsobom mieru kyslíka v krvi a slúži k tomu, aby bol pacient prevezený do nemocnice včas.

Nakoľko sa väčšina pacientov dostáva k lekárom príliš neskoro a v kondícií, kedy je potrebné využitie umelej pľúcnej ventilácie, oxymenter by mal zhoršený stav pacienta vydetekovať včasnejšie. Darované oxymetre budú v kritických oblastiach požičiavané aj priamo jednotlivcom, nakoľko prístroj je vhodný aj na domáce vyšetrenie.

„Oxymeter pomôže lekárom aj pacientom správne identifikovať čas, kedy už domáca liečba nestačí a je potrebný prevoz pacienta do nemocnice,“ vysvetľuje Zuzana Čaputová.Viaceré spoločnosti veľmi promptne zareagovali a spoločne dnes darovali 3 100 kvalitných a certifikovaných pulzných oxymetrov, ktoré budú k dispozícii všeobecným lekárom, najmä v oblastiach Trenčianskeho, Žilinského, Banskobystrického, Košického a Prešovského kraja. Zamerali sme sa najmä na regióny s najvyšším podielom ľudí v slabej sociálnej situácii, ktorí si jednoducho takúto pomôcku nemajú za čo kúpiť ani od koho požičať,“ informuje prezidentka SR Zuzana Čaputová.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: IG/zuzana_caputova | Foto: IG/zuzana_caputova, pixabay.com