Počiatky futbalu sa začali písať ešte v 19. storočí a prvé pravidlá boli v Anglicku spísané v roku 1863. Odvtedy sa toho veľmi veľa pomenilo, možno až na počet hráčov na trávniku prakticky všetko. Avšak do konca 19. storočia prišlo k niekoľkým úpravám a mnohé pravidlá sú platné dodnes.

Legendárny taliansky futbalový brankár Gianluigi Buffon, ktorý je so 176 štartmi za Taliansko rekordérom svojej krajiny a zároveň úplným rekordérom medzi futbalovými brankármi, má rozhodne čo do niektorých vecí hovoriť.

Jeho profesionálna kariéra trvala takmer tridsať rokov, veď prvý duel za Parmu odchytalešte ako neplnoletý, a posledný, po návrate do klubu na jej sklonku, ako 45-ročný. Sám na vlastnej koži veľmi dobre poznal rozdiely, ktoré sprevádzajú futbal od konca 90tych rokov po súčasnosť. A to už storočie predtým sa mnohé veci schválili a sú platné.

Buffon najnovšie do médií vypustil veľmi zaujímavý návrh, ktorý avšak určite napadol aj viacerým laikom. Talian si myslí, že by sa malo uvažovať o zväčšení futbalovej bránky.

„Keď som začínal kariéru v Parme, bol som piaty najvyšší hráč a keď som ju končil znova. Akurát s tým rozdielom, že vtedy som bol piaty vrámci celej talianskej ligy a na konci som bol piaty na ihrisku spomedzi 22 hráčov,“ uviedol brankár, ktorý meria podľa rôznych údajov 192 až 194 centimetrov.

„Ich veľkosť bola určená ešte v roku 1875. Na vtedajšie antropometrické hodnoty boli príliš veľké. Odvtedy sa, ako som uviedol na svojom prípade, mnohé zmenilo. Veď prešlo skoro 150 rokov,“ povedal Talian.

Každopádne, rozmery futbalových brán sú 732 x 244 centimetrov, čo nie je rozhodne málo. No dnešný trend je taký, že majú brankári len málokedy menej ako 190 centrimetrov. A keď sa odrazia a roztiahnu ruky, kľudne sa z prostriedku brány odrazia tak, že prstami sa dotýkajú žrdí, brvna mnohí prakticky bez nutnosti vyskakovať.

buffon

Zdroj: Dailysports | Foto: IG/gianluigibuffon