Fajčenie patrí k najpopulárnejším zlozvykom sveta. Obľúbencov cigariet tak rozhodne nepoteší, že si budú musieť už čoskoro siahnuť do vrecka omnoho hlbšie. O pár mesiacov totiž Európska komisia predstaví novú smernicu, ktorá má značne zmeniť nastavené pravidlá.

Európska komisia sa zvyšovaním daní z tabakových výrobkov chcela zaoberať už koncom minulého roka, no pandémia koronavírusu plány europoslancov výrazne pozmenila. Novú smernicu o spotrebných daniach z tabaku napokon predstaví v mesiacoch september až október.

Posledná aktualizácia európskych pravidiel sa uskutočnila v roku 2011, v dôsledku čoho nemajú zodpovedať novému vývoju na trhu. ,,Napríklad sa nevzťahujú na nové výrobky, ktoré pribudli, ako napríklad elektronické cigarety, zahrievaný tabak a podobne,“ uviedla hovorkyňa Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Ingrid Ludviková pre TV Markíza.

V prípade fajčiarskych alternatív majú byť uvalené nižšie dane kvôli zníženej škodlivosti. Slováci si od februára tohto roka museli za krabičku cigariet priplatiť o 30 centov viac. Podľa dostupných informácií by na jeden balík s 20 cigaretami mala pripadnúť daň vo výške minimálne 1,80 eur, ktorá by predstavovala 60 % z ceny. Ide však o minimálnu sadzbu a členské štáty EÚ ju môžu nastaviť aj vyššie.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<

Zdroj: tvnoviny.sk  |  Foto: Pixabay