Ešte v ére Československa, no aj v tej samostatnej českej, vzniklo veľké množstvo filmov, pričom komédie majú medzi nimi nezameniteľnú pozíciu. Mnohé herecké legendy vrátane im dodávali a dodávali šmrnc a ľudí snímky staré kľudne viac ako polstoročie bavia dodnes.

My sme sa pozreli, aké hodnenia majú na známom webe československej filmovej databázy CSFD.cz a v niektorých prípadoch sme ostali dosť prekvapení. A možno ostanete aj vy.

Aké hodnotenia má týchto desať známych komédií?

1Komédie s veľmi vysokými hodnoteniami

V roku 1985 uzrela svetlo sveta Vesničko má středisková a János Bán, Marian Labuda st., Rudolf Hrušínský, Rudolf Hrušínský ml., Petr Čepek či Libuše Šafránková komédii dodali lesk. Na ČSFD sa pýši 88% a hodnotilo ju cez 80 tisíc ľudí.

V roku 1976 stál za komédiou „Marečku, podejte mi pero!“ Zdeněk Svěrák, rovnako ako za spomínanou “Vesničkou”, tentokrát v spolupráci s Ladislavom Smoljakom. Herci ako Jiří Sovák, Václav Lohniský, Iva Janžurová, Josef Kemr, Josef Abrhám, no aj jeho scenáristi Ladislav Smoljak a Zdeněk Svěrák zastali svoje miesta excelentne. Hodnotenie 89% pri taktiež viac ako 8 tisíc hlasoch hovorí jasnou rečou.

V roku 1999 urobily dieru minimálne do československého sveta Pelíšky. Svojsky podané udalosti roku 1968 v podaní hereckých hviezd ako Miroslav Donutil, Jiří Kodet, Simona Stašová, Emília Vášáryová, Bolek Polívka, Jaroslav Dušek, Eva Holubová či Stella Zázvorková diváka oslovili natoľko, že viac ako 110 tisíc hlasujúcich dáva filmu v priemere 91%.

Martin Frič a excelentný Jan Werich ešte v roku 1951 stáli za historickým komediálnym dvojfilmom Císařův pekař – Pekařův císař. Práve Werich zároveň aj herecky exceloval a to natoľko, že viac ako 70 rokov starý snímok má 86% hodnotenie od viac ako 50 tisíc ľudí.

Späť