Vo veku 90 rokov tento svet opustil muž, ktorý sa zapísal do dejín ako autor jednej z najslávnejších fotografií, hoci fotografom nebol. Bol pilotom a tiež astronautom.

William Anders, bývalý astronaut Apolla 8, který v roku 1968 vyfotil z vesmíru ikonickú fotografiu „Východ Zeme“, zomrel symbolicky v lietadle, ktoré dokonca sám riadil. Bol v ňom sám. Aj preto niektoré z komentárov na túto udalosť zneli ako “zomrel ako kráľ” alebo “odišiel symbolicky, štýlovo”.

So strojom sa zrútil pri pobreží ostrova Jones, ktorý je súčasťou súostrovia San Juan severne od Seattlu, medzi Washingtonom a ostrovom Vancouver v Britskej Kolumbii, uviedol denník The Seattle Times s odvolaním sa na jeho syna Grega.

↓ IKONICKÁ FOTKA ↓

Televízna stanica KCPQ-TV odvysielala videozáznam, na ktorom je zachytené, ako sa lietadlo prudko zrútilo z oblohy a spadlo do vody tesne pri pobreží. Ten si môžete dokonca pozrieť.

Cca štyri dsaťročia od jeho najslávnejšej misie, kedy vznikla aj slávna fotka (rok 1968), priznal, že hoci pre veľa ľudí by oblety okolo Mesiaca mohli byť úchvatné, realita bola trochu iná. Povrch Mesiaca zhodnotil ako diery, diery a ďalšie diery, zatiaľ čo si z vesmíru s kolegami uvedomili, aká krásna a rozmanitá je naša planéta.

Zdroj: The Seattle Times | Foto: Depositphotos, YT/National geographic