AK sa spomenie letná dovolenka, veľa Slovákov či Čechov si predstaví Chorvátsko a Jadranské more. Nie náhodou ho niekedy nazývame “slovenským morom”. Avšak miestne úrady aktuálne varujú pred nebezpečenstvom.

Dovolenkári zatiaľ môžu byť pomerne pokojní, no rybári z Chorvátska a chorvátskych ostrovov rozhodne nie. Podľa dostupných informácií totižto v Jadranskom mori bol potvrdený výskyt ryby štvorzubec, známej skôr ako “fuju”.

Táto ryba patrí medzi známe japonské delikatesy, no zároveň ročne zabije desiatky ľudí, hoci na nich na rozdiel od žralokov neútočí. Patrí totižto medzi najjedovatejšie tvory.

Hlavne v Japonsku, no i Kórei a Číne je považovaná za skvelú lahôdku, pri nesprávnej príprave však môže človeka usmrtiť. Pripravovať ju tak môžu len špeciálne vyškolené osoby, ktoré vedia, ktorá časť je na konzumáciu bezpečná a v akom množstve. Aj napriek tomu však dochádza každoročne k desiatkam otráv a veľké percento z nich končí až smrťou.

Domovom tejto ryby je predovšetkým Indický a Tichý oceán, pred pár rokmi sa však cez Suezský prieplav dostala z Červeného do Stredozemného mora a niekoľkokrát vystrašila aj rybárov na Jadrane. Aj pred pár dňami jeden z rybárov vylovil z hĺbky viac ako 15 metrov niekoľko jedincov tejto ryby, ktorá má v sebe toľko jedu, že by zabil až tridsať ľudí.

Zdroj: Dromedar.zoznam.sk | Foto: Depositphotos