Chovatelia hospodárskych zvierat dlhé roky upozorňujú, že zákony týkajúce sa ich činnosti sú nezmyselné. V praxi sú iba ďalšou byrokraciou, ktorá im len pridáva ku všetkým starostiam. Niet sa čo diviť, že pri novom nariadení iba neveriacky krútia hlavou.

Ministerstvo pôdohospodárstva prišlo s novým zákonom, podľa ktorého musia chovatelia hospodárskych zvierat nahlásiť narodenie či úhyn ich zvierat do 24 hodín. Doteraz to bolo sedem dní. Podľa poľnohospodárov ide o krátky čas, ktorý jednoducho nemôžu stihnúť. V prípade chovateľov s malým množstvom dobytka nemusí ísť až o tak veľký problém. Komplikácie však nastanú u ľudí, ktorí majú chov väčší.

Majiteľ farmy v Habure chová viac ako 500 kusov dobytka. ,,My nie sme schopní v týchto našich horských oblastiach, kde máme vlkov a medveďov, nájsť ani do troch dní zabitú kravu, zabité teľa. Ten návrh nie je zlý, ale absurdný. Celá Európa má 7 dní a my zrazu 24 hodín,“ s hnevom sa vyjadril Dušan Zavacký pre Noviny.

Hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory upozornila, že mnohí chovatelia nebudú schopní dodržať tak prísne stanovené podmienky. Eva Holéciová zároveň zdôraznila, že aj európska legislatíva dovoľuje nahlasovať zmeny až do 7 dní. Rezort pôdohospodárstva sa snaží podnikateľov upokojiť vyhlásením, že nebudú pokutovaní, ak nedodržia novú povinnosť. Stále však ide iba o ďalšie byrokratické nariadenie.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<

Zdroj: Noviny  |  Foto: Pexels