Hokejisti Kanady sa na predošlých štyroch šampionátoch vždy ocitli vo finále, ktoré dvakrát vyhrali, dvakrát bol úspešnejší ich súper, v oboch prípadoch Fíni. Tentokrát im zlatý sen trošku prekvapujúco vzali už v semifinále Švajčiari.

Zápas o 3. miesto napakon opanovalo Švédsko, ktoré rovnako ako Kanada, bolo v semifinále miernym favoritom. Severanov veľmi mierne favorizovali aj bookmakeri. Dala sa ale na základe nejakej inej indície ešte očakávať výhra Švédov?

Pri dtailnejšom pohľade na prehľad medailistov sa zdá, že jeden extra dôvod by sa dal nájsť. Hokejisti Kanady tradične patria medzi favoritov, veď trebárs len v 21. storočí si zahrali až 13 krát finále s bilanciou 7-6. No, čo sa týka zápasov o 3. miesto, od roku 1999 ho hrali už piatykrát a piatykrát ho prehrali. Naposledy vyhrali duel o 3. miesto ešte v roku 1995. Naopak, Švédi už štvrtýkrát v rade (od roku 2009) svoj zápas o bronz zvládli.

Niektorí zastávajú (a možno správny názor), že Kanada je zvyknutá brať všetko alebo nič a v prípade, že prehrá semifinále, akoby stratili jej hráči motiváciu hrať o “bezcennú” bronzovú medailu. Mimochodom, rovnako v ostatných dvoch prípadoch (2022 a 2023) prehralo boj o bronz i USA.

Zdroj: Hitky | Foto: FB/IIHF