Kedy ste naposledy navštívili svoju banku? A koľkokrát ste v nej boli za posledných dvanásť mesiacov? Väčšina ľudí vďaka digitalizácii, a teda internetbankingu, aplikáciam a ďalším službám, potrebuje fyzicky navštevovať banky čoraz nepravidelnejšie. A kompetentní sú si toho dobre vedomí.

Aj preto sa počet tzv. kamenných pobočiek postupne znižuje. Ako píše web Techbyte.sk, trebárs Slovenská sporiteľňa ako najrozšírenejšia banka u nás už oproti svojmu “stropu” zoštíhlila počet kamenných pobočiek o 17% na 466, a teda, o takmer stovku.

V jej prípade to ale ľuďom až tak nevadí, veď stále to znamená, že v priemere na jeden okres prináleží päť pobočiek. Slovenská sporiteľňa je takpovediac v každom meste.

Avšak také banky ako ČSOB, VÚB či Tatra Banka, teda ďalší významní hráči na našom trhu toľko pobočiek nemali a aj tie znižujú počty. Tatra banka za rok 2023 znízila stav z 81 a 71, ČSOB bude mať do konca roka rovných 90 pobočiek, hoci nedávno ich bolo 111, VÚBčka taktiež znížila počet o cca 20% na 125 kamenných bánk.

Len tieto štyri banky teda zrušili dovedna bezmála dve stovky pobočiek, čo znamená aj zníženie stavu zamestnancov. A dá sa očakávať, že postupne tieto a aj ďalšie “menšie” banky budú ešte zoštíhľovať svoj stav.

Dá sa ale povedať, že stále je bánk a ich pobočiek dostatok a zároveň majú ľudia na výber a kedykoľvek sa môzu rozhodnúť pre odchod z jednej do inej.

Kvíz o eure: Poradíte si s nasledovnými desiatimi otázkami?

Zdroj: Techbyte | Foto: ads