Máme rok 2024 a nie 1800, 1900 alebo 2000. Inovácie v školstve sú nevyhnutné a hoci niektoré kroky sa niekomu nepozdávajú, inej časti odborníkov či verejnosti sa páčia. Najnovšie vstúpil do platnosti v susednom Poľsku zákon upravujúci čast diskutovanú tému.

Poľská ministerka školstva Barbara Nowacká oznámila, že od apríla 2024 budú na základných školách zakázané domáce úlohy. Neskôr by sa vládny zákaz mohol začať uplatňovať aj na stredných školách, avšak konkrétny dátum známy nie je.

„Som si istá, že po pár rokoch bez domácich úloh na základných školách budú zrušené aj na stredných školách,” uviedla Nowacká v diskusnej relácii o školstve. Ministerka podľa dostupných informácií už pred týmito Vianocami apelovala na učiteľov, aby na zimné (vianočné) prázdniny deťom nezadávali domáce úlohy. Deti by si podľa nej mali cez víkendy, prázdniny či sviatky oddýchnuť, a nie vypracovávať úlohy. Okrem toho budú v rezorte aj ďalši určité zmeny.

Budeme sa na Slovensku inšpirovať? Ako píše web Topky.sk, jednotlivé školy by sa týmto krokom alebo tou časťou odborníkov, ktorí sú proti domácim úlohám inšpirovať, avšak slovenské ministerstvo školstva to nemá ako nariadiť.

„Podľa odboru komunikácie a marketingu slovenské Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu podobné zmeny neplánuje, pretože ministerstvo žiadnym legislatívnym dokumentom, ani štátnym vzdelávacím programom problematiku domácich úloh neupravuje,“ píše sa.

Šokujúci krok univerzity: Učiteľov bude málo, prečo teda … ?

Zdroj: Topky | Foto: Depositphotos