Často ľudia kritizujú štát za to, že sa neustále posúva vek odchodu do dôchodku. Zatiaľ, čo laici to kritizujú a poukazú na to, že kedysi bol oveľa nižší, tí, ktorí chápu súvislosti, možno nadšení nie sú, no vedia, prečo už nemôžu ísť do starobného dôchodku povedzme v 55 rokoch.
Minulý rok bol na Slovensku schválený tzv. automat nadviazaný na strednú dĺžku dožitia. Ten sa týka všetkých, ktorí sa narodili po dátume 1.1.1967.
Aktuálne platí, že muži narodení v roku 1960 majú právo ísť do starobného dôchodku v deň dovŕšenia 63. narodenín, v ďalších rokoch sa to o dva mesiace predlžuje, tí narodení v roku 1966 majú teda isté, že môžu nastúpiť do dôchodku ako 64-roční. U žien je to rovnako, s tým, že je zohľadnené určitým spôsobom „odchovanie detí“.
Skôr, ako sa dostaneme k porovnaniu Slovensku so štátmi Európskej únie, len krátka poznámka k tomu, prečo sa chodí do dôchodku vo vyššom veku ako kedysi. Dôležité je to, že sa žije dlhšie, a teda, dôchodkový systém by sotva uniesol niekdajšie odchody do penzie. Zároveň hrá nemalú rolu skutočnosť, že čím viac ľudí je na dôchodku, tým menej ľudí na dôchodcov pracuje.
A taktiež dnes mladí ľudia vo veľkom percente pripadov začínajú pracovať na trvalý pracovný pomer až ako 24 či 25-roční po vysokej škole, zatiaľ čo kedysi na vysoké školy chodilo veľmi málo študentov a bolo bežné, že začínali mladí ľudia byť pracovne aktívni (nemyslíme brigádne ako dnes) často už ako 18-roční.
→ AKO JE TO S ODCHODOM DO DÔCHODKU V KRAJINÁCH EÚ
Európska únia
Čo sa týka starobných dôchodkov, nemá Európska únia žiadny priamy vplyv na to, aký vek si nastavia jednotlivé štáty. Každý si môže nastaviť svoju dôchodkovú politiku po svojom.
Spomedzi všetkých krajín má najneskorší odchod do dôchodku Holandsko. Vek odchodu do dôchodku je tam 67 rokov od roku 2024 a v nasledujúcich rokoch sa bude upravovať podľa strednej dĺžky života. Takže ešte sa môže zvyšovať.
Rovnako 67 rokov bude v rokoch 2026-2028 platiť vo Švédsku, v Grécku je rovnako už teraz 67 rokov pre tých, ktorí si platili dôchodkové poistenie menej ako 15 rokov. Tento vek čoskoro bude platný aj v Nemecku.
Naopak, najnižšia hranica je vo Francúzsku, kde je pre mužov i ženy nastavený na 62 rokov. V Rumunsku je 62 rokov hranica pre ženy, v Grécku rovnako 62 rokov v prípade, že bol človek aspoň 40 rokov poistený.
V ostatných krajinách tzv. dvadsaťsedmičky sa tento vek pohybuje medzi 62 a 67 rokmi, v mnohých krajinách sa stáva alebo čoskoro stane platný automat, ktorý bude odvodený od strednej dĺžky života občanov, prípadne ďalších kritérií.
Zdroj: Karierainfo.sk | Foto: I