Školstvo je sektorom, ktorý prechádza rovnako ako všetky ostatné behom rokov zmenami. Ak máte povedzme 30 rokov a pozriete sa na to, ako vyzerá vaša bývalá základná škola, asi uznáte, že prešla inováciami.

Každopádne, jedna skutočnosť sa dlhodobo nemení. Na mnohých školách je aj dnes riaditeľom osoba, ktora túto funkciu zastávala pred desiatimi či dvadsiatimi rokmi. Televízia Markíza dokonca priniesla reportáž o slovenskom rekordérovi, ktorý nastúpil do funkcie v roku 1980 a končí o pár dní, teda po dlhých 44 rokoch.

A práve to je niečo, na čo si má údajne ministerstvo školstva posvietiť.

​Až v tamer dvoch tretinách konkurzov za ostatné roky (64%) sa hlásil do výberového konania len jeden záujemca, a tým bol väčšinou práve súčasný riaditeľ.

V minulosti sa viackrát hovorilo o tom, že by funkcia riaditeľa mala byť limitovaná, napríklad na dve alebo tri obdobia, teda ako trebárs na post prezidenta, ktorý aj na Slovensku môže byť vo svojej funkcii maximálne desať rokov (dvakrát po päť rokov). Ministerstvo školstva údajnee plánuje aj túto alternatívu prediskutovať s odborníkmi.

Riaditelia žiadajú od štátu viac manažérskeho vzdelávania. Podľa analytika by pomohlo, ak by sa škrtla podmienka, že školu musí viesť vyštudovaný učiteľ. Otvorilo by to dvere manažérom z povolania, keďže práve riaditeľ býva kľúčovou osobou, ktorá dokáže nejakú školu naštartoval, zlepšiť jej imidž, zvýšiť jej prestíž, alebo naopak je to tá osoba, ktorá to nedokáže a škola stagnuje, nezúčastňuje sa projektov, súťaží či neprechádza modernizačným procesom.

Zdroj | Foto: TV Noviny