Dokázal to, čo nikto pred ním a predovšetkým po ňom, no jeho meno vzhľadom k tomu, kedy hrával, je prakticky neznáme. Z tzv. futbalového praveku totižto veľa futbalových mien známych nie je.

Počuli ste o mene Ernst Wilimowski? Ak nie, tak sa nečudujeme, pretože ani futbaloví fanúšikovia a znalci v drvivej väčšine prípadov takéto meno nikdy nezaregistrovali.

Ale čo tento chlapík dokázal? Tento poľský futbalista, ktorý ale behom 2. sv. vojny prestúpil na nemeckú stranu, sa narodil v roku 1916 a napokon sa dožil pekného veku 81 rokov.

Zatiaľ, čo jeho futbalové začiatku sú spojené s Poľskom a aj jeho reprezentovaním ešte v medzivojnovom období, od roku 1940 už behal po nemeckých trávnikoch a dokonca sa stal aj nemeckým reprezentantom.

Jeho meno by zapadlo prachom prakticky úplne, nebyť jedného zápasu, ktorý sa konal 5. júna 1938 na štadióne v Štrasburgu.

Poľsko sa vtedy v 1. kole majstrovstiev sveta stretlo s Brazíliou (vtedy hralo na turnaji 16 krajín a hralo sa systémom K.O.), pričom Poliaci v ňom po predĺžení prehrali a z turnaja vypadli.

Avšak Willmowski ostane zrejme z viacerých hľadísk ešte dlho (ak nie navždy rekordérom). V tom čase síce padalo viac gólov ako dnes, no výsledok 4:4 (a 6:5 po predĺžení pre Brazíliu) bol i na tú dobu vysoko nadpriemerný.

Spomínaný, vtedy stále mladý poľský hráč, strelil štyri góly, tri z nich v základnom hracom čase. Dodnes je jediným hráčom, ktorý strelil štyri góly proti Brazílii v zápase majstrovstiev sveta a premier 4 góly na zápas, keďže to bol zároveň jeho jediný zápas na šampionáte v kariére, ostane nepochybne naveky neprekonaný. Zároveň len ťažko predpokladať, že sa niekedy trebárs zopakuje vyraďovací zápas, v ktorom vypadne krajina, za ktoŕú niekto strelil štyri góly.

Zdroj: Hitky, Wikipedia | Foto: YouTube