Slovenské úrady k 4. augustu evidujú 1 078 infikovaných ľudí a ďalších 666 sa nachádza v nemocnici s ťažším priebehom ochorenia COVID-19. Aj napriek tomu, že počet nakazených našincov rastie, minister zdravotníctva trvá na tom, že nie je potrebné sprísniť protipandemické opatrenia. Niektoré nariadenia však stále platia, v dôsledku čoho je nutné ich dodržiavať.

Na Slovensku sa momentálne šíri dominantný podvariant omikronu BA.5, ktorý epidemiológovia označili za najhorší variant koronavírusu. Šíri sa totiž veľmi rýchlo a nakaziť sa môžu aj ľudia, ktorí ochorenie už prekonali alebo absolvovali očkovanie proti ochoreniu COVID-19.

Aj z dôvodu vysokej infekčnosti stále platí povinné nosenie respirátora v zdravotníckych či sociálnych zariadeniach, v čakárňach a ambulanciách u lekára i v lekárňach. Práve v zdravotníckych inštitúciách na prípravu, uskladňovanie a vydávanie liekov je dlhodobý problém, keďže drvivá väčšina zákazníkov si neprekrýva ústa ani nos.

V lekárňach je však riziko nákazy omnoho vyššie! ,,V lekárňach sa opäť kumuluje zvýšené množstvo pacientov, ktorí majú ochorenie COVID-19 a do lekárne si prišli vybrať lieky na zmiernenie jeho príznakov,“ uviedla riaditeľka sekretariátu SLK Lenka Vasiľová pre plusku.sk. Úrad verejného zdravotníctva taktiež upozorňuje ľudí, že im hrozí pokuta vo výške 1 659 eur a v blokovom konaní do 99 eur za návštevu lekárne bez respirátora.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<

Zdroj: pluska.sk  |  Foto: FB/ÚVZ SR, Pixabay